Ճապոնիայում հեղեղները 6 մարդու կյանք են խլել, երթևեկությունը կաթվածահար է եղել
Ճապոնիայի արևելքում տեղատարափ անձրևների հետևանքով 6 մարդ է զոհվել։ Ճապոնիայի օդերևութաբանական վարչությունը Տոկիոյից ոչ հեռու գտնվող Չիբայի պրեֆեկտուրայի մեծ մասում հայտարարել է տեղումների ամենաբարձր՝ 5-րդ մակարդակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը։
Չիբա, Իչիկավա և մի շարք այլ քաղաքներում մարդկանց կոչ է արվել անմիջապես անվտանգության միջոցառումներ ձեռնարկել։ Ամբողջ պրեֆեկտուրայում ճանապարհները հեղեղվել են՝ առաջացնելով խցանումներ։
Օդերևութաբանական վարչությունը նաև սողանքների վտանգի 5-րդ մակարդակ է հայտարարել պրեֆեկտուրայի մի քանի շրջանում։
Ըստ Հրդեհների և աղետների կառավարման վարչության՝ Չիբայի և Իբարակիի պրեֆեկտուրաներում ավելի քան 400 000 մարդու տարհանման հրահանգ է տրվել, սակայն օգոստոսի 14-ի առավոտյան տարհանման հրահանգը պահպանվել է միայն Չիբայի պրեֆեկտուրայում շուրջ 100 000 մարդու համար։

Наводнения в Японии унесли жизни 6 человек, парализовали движение транспорта
В результате проливных дождей в восточной Японии погибли 6 человек. Японское метеорологическое агентство объявило предупреждение высшего, пятого уровня в связи с сильными осадками для большей части префектуры Чиба, расположенной недалеко от Токио. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Kyodo.
Жителям Чибы, Итикавы и ряда других городов настоятельно рекомендуется принять незамедлительные меры безопасности. Дороги по всей префектуре затоплены, что вызывает пробки.
Метеорологическое агентство также объявило о 5-м уровне риска оползней в нескольких районах префектуры.
По данным Агентства по пожарной безопасности и ликвидации последствий стихийных бедствий, приказы об эвакуации были изданы для более чем 400 000 человек в префектурах Чиба и Ибараки, но по состоянию на утро 14 августа приказы об эвакуации действовали только для около 100 000 человек в префектуре Чиба.