Հարավային Կորեայում պատրաստվում են ռեկորդային բարձր ջերմաստիճանի
Հարավային Կորեայում շոգի ալիքը, ըստ կանխատեսումների, օգոստոսի 6-ին Սեուլի շրջանում կհասնի իր գագաթնակետին․ այստեղ ջերմաստիճանը կարող է հասնել 39 աստիճանի ըստ Ցելսիուսի։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ նշելով, որ ծայրահեղ շոգ եղանակի պատճառով արդեն ավելի քան 20 մարդ է մահացել։
«Ծայրահեղ շոգը, որի նմանը երբեք չենք զգացել, շարունակվում է։ Շոգի ալիքները, որոնք նախկինում տեսնում էինք միայն արտասահմանյան լրատվականների հաղորդումներում, այժմ դարձել են մեր իրականությունը», - օգոստոսի 6-ին՝ շոգի դեմ պայքարի միջոցառմանը հայտարարել է Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Ջե Մյոնը։
Նա հանձնարարել է նախարարություններին և տեղական իշխանություններին մոբիլիզացնել բոլոր հասանելի ուժերն ու միջոցները մինչև շոգի թուլանալը՝ կարևորելով մարդկանց կյանքի և անվտանգության պաշտպանությունը, խոցելի խմբերի համար ավելի ուժեղ պաշտպանական միջոցների կիրառումը և բացօթյա աշխատողների համար ամենաշոգ ժամերին հանգստի ընդմիջումների խիստ վերահսկումը։
Կանխատեսվող ջերմաստիճանը Սեուլը կմոտեցնի քաղաքի պատմական ռեկորդին՝ 39,6 աստիճանին, որը գրանցվել էր 2018 թվականի օգոստոսին՝ երկրի վերջին խոշոր շոգի ալիքի ժամանակ։
Կորեայի օդերևութաբանական վարչության (KMA) տվյալներով՝ որոշ թաղամասերում նախորդ գիշերվա ընթացքում ջերմաստիճանը հազիվ է իջել 30 աստիճանից ցածր։
Կորեայի բեյսբոլի կազմակերպությունը չեղարկել է այս օրերին նախատեսված խաղերը՝ այն բանից հետո, երբ շոգի պատճառով որոշ երկրպագուներ ուշագնաց են եղել։

В Южной Корее готовятся к рекордно высоким температурам
Ожидается, что пик жары в Южной Корее в районе Сеула придется на 6 августа, когда температура достигнет 39 градусов Цельсия. Как передает “Арменпресс”, Reuters сообщило, что уже более 20 человек погибли из-за экстремально жаркой погоды.
“Экстремальная жара, подобной которой мы никогда не испытывали, продолжается. Жара, которую мы раньше видели только в зарубежных новостях, теперь стала нашей реальностью”, — заявил президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён на заседании по аномальной жаре, 6 августа.
Он поручил министерствам и местным властям мобилизовать все имеющиеся силы и ресурсы до тех пор, пока жара не спадет, подчеркнув важность защиты жизни и безопасности людей, принятия более строгих мер защиты для уязвимых групп населения и строгого контроля за перерывами на отдых для работников, занятых на открытом воздухе, в самые жаркие часы.
Прогнозируемая температура приблизит Сеул к городскому рекорду в 39,6 градусов Цельсия, установленному в августе 2018 года во время последней крупной жары в стране.
Корейское метеорологическое управление сообщило, что температура в некоторых районах ночью едва опускалась ниже 30 градусов Цельсия.
Корейская бейсбольная организация отменила игры, запланированные на выходные, после того, как некоторые болельщики потеряли сознание от жары.