Ճապոնիայում տեղի է ունեցել ԱՄՆ ատոմային ռմբակոծության կորեացի զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն
Ճապոնիայի Հիրոսիմա քաղաքի Խաղաղության զբոսայգում տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի կողմից այդ քաղաքի ատոմային ռմբակոծության կորեացի զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo-ն:
Գործակալության տվյալներով՝ միջոցառմանը մասնակցել են Կորեայի Հանրապետությունից ժամանած տուժածներ և նրանց հարազատները: Արարողության մասնակիցներից մեկը՝ Դեգու քաղաքի 80-ամյա բնակիչը, ճառագայթահարվել է դեռ իր ծնվելուց առաջ՝ հղի մոր հետ միասին:
Արարողությունը տեղի է ունեցել օգոստոսի 5-ին՝ ատոմային ռմբակոծության 81-րդ տարելիցից մեկ օր առաջ։
Կորեական թերակղզին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում մինչև Տոկիոյի կապիտուլյացիան գտնվում էր ճապոնական գաղութային տիրապետության ներքո: Հիրոսիմայի և Նագասակիի պրեֆեկտուրաներում ամերիկյան ատոմային ռմբակոծությունների հետևանքով ճառագայթահարվել է մոտ 70 000 կորեացի, որոնցից շուրջ 40 000-ը մահացել է միջուկային հարվածներից կարճ ժամանակ անց, սակայն այս թվերը հստակ չեն։
Միացյալ Նահանգները Հիրոսիմայի և Նագասակիի ատոմային ռմբակոծություններն իրականացրել է 1945 թվականի օգոստոսին՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում Ճապոնիայի կապիտուլյացիան արագացնելու պաշտոնապես հայտարարված նպատակով։ Դրանք մարդկության պատմության մեջ միջուկային զենքի մարտական կիրառման միակ օրինակներն են։ Հիրոսիմայի վրա նետված ռումբի պայթյունի հետևանքով մեկ օրում, տարբեր գնահատումներով, զոհվել է 70 000-ից մինչև 100 000 մարդ։ 1945 թվականի վերջին զոհերի թիվը հասել է մինչև 140 000-ի՝ հիվանդանոցներում ստացած վերքերից և ճառագայթահարումից մահացածների հաշվին։ Ռմբակոծության զոհերի ընդհանուր թիվը ներկայում գերազանցում է 350 000-ը:

В Японии состоялась церемония, посвященная памяти корейцев, погибших в результате атомной бомбардировки США
В парке Мира в японском городе Хиросима состоялась церемония, посвященная памяти корейских жертв атомной бомбардировки Хиросимы Соединенными Штатами. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Kyodo.
На мероприятии присутствовали приехавшие из Республики Корея пострадавшие и их родственники. Один из участников церемонии, 80-летний житель города Тэгу, подвергся радиационному облучению еще до рождения, как и его беременная мать.
Церемония состоялась 5 августа, за день до 81-й годовщины атомной бомбардировки.
Корейский полуостров во время Второй мировой войны до капитуляции Токио находился под японским колониальным правлением. В результате атомных бомбардировок США префектур Хиросима и Нагасаки радиационному облучению подверглись 70 000 корейцев, почти 40 000 умерли вскоре после бомбардировки, но эти данные не очернь определенны.
В августе 1945 года Соединенные Штаты сбросили 2 атомные бомбы на Хиросиму и Нагасаки с заявленной целью ускорить капитуляцию Японии во Второй мировой войне. Это единственные примеры боевого применения ядерного оружия в истории человечества. По разным оценкам, в результате взрыва бомбы в Хиросиме за один день погибло от 70 000 до 100 000 человек. К концу 1945 года число погибших достигло 140 000, включая тех, кто умер в больницах от травм и радиационного облучения. Общее число жертв бомбардировок в настоящее время превышает 350 000.