Ճապոնիան Հյուսիսային Կորեան լուրջ սպառնալիք է համարում երկրի անվտանգության համար
Հյուսիսային Կորեայի ռազմական գործունեությունն առաջվա պես առաջացնում է Տոկիոյի լուրջ մտահոգությունները. Ճապոնիայում կարծում են, որ Փհենյանը երկրին միջուկային հարված հասցնելու հնարավորություն ունի: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին վկայում է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության 2026 թվականի «Պաշտպանության սպիտակ գիրքը» ամենամյա զեկույցը։
«Հյուսիսային Կորեայի ռազմական գործունեությունը Ճապոնիայի ազգային անվտանգության համար ավելի լուրջ և անմիջական սպառնալիք է, քան երբևէ նախկինում», - ասվում է զեկույցում։
Նշվում է, որ ԿԺԴՀ-ի գործողությունները լրջորեն խաթարում են «տարածաշրջանի և միջազգային հանրության խաղաղությունն ու անվտանգությունը»։
«Հյուսիսային Կորեան իրականացրել է միջուկային վեց փորձարկում և, ինչպես ենթադրվում է, ունի տեխնոլոգիական հնարավորություններ՝ իր բալիստիկ հրթիռների վրա միջուկային մարտագլխիկ տեղադրելու համար։ Այդ հրթիռների հեռահարությունը ներառում է Ճապոնական կղզեխումբը և հնարավորություն է տալիս հարված հասցնել Ճապոնիային», - հայտարարել են Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունում։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Փհենյանը շարունակում է չափազանց արագ տեմպերով մշակել բալիստիկ և գերձայնային հրթիռներ, ինչպես նաև ձգտում է շահագործման հանձնել մեծ հեռահարության թևավոր հրթիռներ, որոնք նախատեսված են միջուկային մարտագլխիկներ կրելու համար։
Բացի այդ, Տոկիոյին անհանգստացնում է ԿԺԴՀ-ի համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ։
«Կա վտանգ, որ Հյուսիսային Կորեայի զինված ուժերը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում կարող են հզորացվել Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցության հաշվին, ինչը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում Ճապոնիային շրջապատող տարածաշրջանի անվտանգության տեսանկյունից», - նշել են Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունում։

Япония считает Северную Корею серьезной угрозой своей безопасности
Военная активность Северной Кореи продолжает вызывать серьезную озабоченность Токио. Япония считает, что Пхеньян сможет нанести ядерный удар по стране. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом сказано в ежегодном докладе Министерства обороны Японии за 2026 год – “Белая книга обороны”.
“Военная деятельность Северной Кореи представляет собой еще более серьезную и неотвратимую угрозу национальной безопасности Японии, чем когда-либо прежде”, — говорится в докладе.
Отмечается, что действия КНДР серьезно подрывают “мир и безопасность в регионе и международном сообществе”.
“Северная Корея провела шесть ядерных испытаний и, как полагают, обладает технологическими возможностями для установки ядерной боеголовки на свои баллистические ракеты, радиус действия которых охватывает Японский архипелаг, и нанесения удара по Японии”, — заявило Министерство обороны Японии.
По данным Министерства обороны Японии, Пхеньян продолжает разработку баллистических и гиперзвуковых ракет чрезвычайно быстрыми темпами, а также стремится ввести в строй крылатые ракеты большой дальности, предназначенные для переноса ядерных боеголовок.
Токио также беспокоит сотрудничество КНДР с РФ.
“Существует риск того, что вооруженные силы Северной Кореи могут быть наращены в среднесрочной и долгосрочной перспективе за счет военного сотрудничества с Россией, что вызывает серьезную озабоченность с точки зрения безопасности региона, окружающего Японию”, — отметило Министерство обороны Японии.