Պակիստանում ձնահյուսից հետո հայտնաբերվել է չորս լեռնագնացի մարմին. վեց մարդու որոնումները շարունակվում են
Պակիստանի Բրոդ Պիկ լեռան վրա ձնահյուսի հետևանքով անհետ կորած միջազգային արշավախմբի անդամներից չորսի մարմինը հայտնաբերվել է, առնվազն վեց լեռնագնացի որոնումները շարունակվում են։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press-ը, օգոստոսի 1-ին որոնողափրկարարական աշխատանքները վերսկսվել են Պակիստանի բանակի ուղղաթիռների և փորձառու լեռնագնացների ներգրավմամբ։ Որոնումները նախորդ օրը դժվարացել էին եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով։
Զոհերից երեքը նույնականացվել են։ Նրանք են Օմանի քաղաքացի Նադիրա Ահմեդը, ԱՄՆ քաղաքացի Մալորի Գեյսը և Նեպալի քաղաքացի Բահադուր Գուրունգը։ Չորրորդ զոհի ինքնության մասին պաշտոնական տեղեկություն դեռ չի հրապարակվել։
Տասը անդամից բաղկացած միջազգային արշավախումբը հուլիսի 30-ին կորցրել է կապը բազային ճամբարի հետ՝ լեռան գագաթ բարձրանալու փորձի ժամանակ ձնահյուսի տակ մնալուց հետո։
Արշավախմբի կազմում եղել են հինգ նեպալցի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Օմանի, Պակիստանի և Չինաստանի քաղաքացիներ։ Խումբը ղեկավարել է նեպալցի հայտնի լեռնագնաց Նիրմալ Պուրջան, որը շարունակում է անհետ կորած համարվել։
Պակիստանի Ալպյան ակումբից հայտնել են, որ որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են՝ չնայած ողջ մնացածներին հայտնաբերելու հույսերի նվազմանը։
8051 մետր բարձրությամբ Բրոդ Պիկն աշխարհի 12-րդ ամենաբարձր գագաթն է։ Այն գտնվում է Պակիստանի հյուսիսային Գիլգիթ-Բալտիստան շրջանում՝ Կարակորում լեռնաշղթայում։

После схода лавины в Пакистане найдены тела четырех альпинистов. Поиски шести человек продолжаются
Найдены тела четырех членов международной экспедиции, пропавших из-за схода лавины на горе Broad Peak в Пакистане, поиски как минимум шести альпинистов продолжаются.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Associated Press, 1 августа возобновились поисково-спасательные работы с привлечением вертолетов пакистанской армии и опытных альпинистов. Поиски осложнились неблагоприятными погодными условиями накануне.
Личности троих погибших установлены. Это Надира Ахмед, гражданка Омана, Мэллори Гейс, гражданка США, и Бахадур Гурунг, гражданин Непала. Официальная информация о личности четвертого погибшего пока не разглашается.
Международная экспедиция из десяти человек потеряла связь с базовым лагерем 30 июля после того, как попала под лавину - при попытке подняться на гору.
В составе экспедиции - пять непальцев, а также граждане США, Омана, Пакистана и Китая. Группу возглавил известный непальский альпинист Нирмал Пурджа, который до сих пор пропал без вести.
Альпийский клуб Пакистана заявил, что поисково-спасательные операции продолжаются, несмотря на уменьшающиеся надежды найти выживших.
Broad Peak высотой 8051 метр является 12-й по высоте вершиной в мире. Он расположен в хребте Каракорум в северном регионе Гилгит-Балтистан в Пакистане.