«KV Group»-ը հետաքրքրված է Հայաստանից Օման թարմ պտուղ-բանջարեղենի ներմուծմամբ
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Անուշիկ Ավետյանը հուլիսի 15-ին հանդիպել են Օմանի Սուլթանության «KV Group» ընկերության տնօրեն Աբդուլ Վահիդիի, փոխնախագահ Մուհամմադ Ալ Բալուշիի և Օմանի Սուլթանությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրաչյա Փոլադյանի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Օմանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև հայկական թարմ պտուղ-բանջարեղենի՝ Օմանի շուկա արտահանման հնարավորությունները։
Արման Խոջոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության արտահանման խթանման քաղաքականությունը՝ ընդգծելով Պարսից ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը, ինչպես նաև ներկայացրել է Հայաստանի ինտենսիվ այգեգործության և ջերմատնային տնտեսությունների ներուժը։
«KV Group»-ի ներկայացուցիչները հետաքրքրություն են հայտնել Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի ներմուծման հարցի վերաբերյալ։
Այցի շրջանակում նրանք կայցելեն Հայաստանի մի շարք այգեգործական և ջերմատնային տնտեսություններ՝ տեղում ծանոթանալու արտադրանքին և արտահանման հնարավորություններին։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը, կազմակերպել B2B ձևաչափով հանդիպումներ հայկական արտադրողների մասնակցությամբ և փոխանակել անհրաժեշտ տեղեկատվություն՝ համագործակցության գործնական ուղղությունները հստակեցնելու նպատակով։

KV Group interested in importing fresh fruit and vegetables from Armenia
Armenian Deputy Ministers of Economy Arman Khojoyan and Anushik Avetyan met on July 15 with Abdul Waheed, Director of Oman's KV Group, the company's Vice President Mohammad Al Balushi, and Armenia's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Sultanate of Oman, Hrachya Poladyan.
The sides discussed prospects for expanding trade and economic cooperation between Armenia and Oman, as well as opportunities to export Armenian fresh fruit and vegetables to the Omani market, the Ministry of Economy said.
Khojoyan presented the Armenian government's export promotion policy, emphasizing the importance of expanding cooperation with the Gulf countries. He also highlighted Armenia's potential in intensive horticulture and greenhouse farming.
Representatives of KV Group expressed interest in importing fresh fruit and vegetables from Armenia.
As part of their visit, they will tour several horticultural and greenhouse farms in Armenia to familiarize themselves with local produce and explore export opportunities.
The sides agreed to continue their cooperation, organize B2B meetings with the participation of Armenian producers, and exchange the necessary information to identify practical areas of cooperation.