ԱՄՆ-ն և Իրանը նոր հարվածներ են փոխանակել. պայթյուններ են տեղի ունեցել Պարսից ծոցի մի շարք երկրներում
ԱՄՆ-ն և Իրանը երրորդ գիշերը հարվածներ են փոխանակել։ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հուլիսի 14-ի վաղ առավոտյան գրառման մեջ հայտարարել է, որ արդեն ավարտել է հարվածները, որոնք տևել են հինգ ժամ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ CENTCOM-ն X-ում գրառման մեջ հայտնել է, որ հարվածել է թիրախների Բուշերում, Չահ Բահարում, Ջասկում, Կոնարակում, Աբու Մուսայում և Բանդար Աբբասում։
Նշվում է, որ ճշգրիտ զենքերով թիրախավորվել են Իրանի ափամերձ պաշտպանության համակարգեր, հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերի կայաններ և ծովային կարողություններ։
«Ավելի քան 50 000 ամերիկացի զինծառայողներ ներկայում տեղակայված են Մերձավոր Արևելքում։ Ամերիկյան ուժերը շարունակում են մնալ զգոն, մարտունակ և պատրաստ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Իրանական լրատվամիջոցները ևս հայտնել են երկրի մի քանի վայրերում ամերիկյան հարվածների մասին։ Մասնավորապես, հաղորդվում է, որ պայթյուններ են լսվել Բուշերում, որտեղ գտնվում է Իրանի խոշոր նավահանգիստներից մեկը։ Ըստ Mehr գործակալության՝ ամերիկյան արկերը հարվածել են նաև Խուզեստանի նահանգի Օմիդիյե քաղաքին։ Fars գործակալությունն էլ գրում է, որ պայթյուններ են լսվել Քիշ, Ղեշմ և Աբու մուսա կղզիներում։ Մի շարք պայթյուններ են գրանցվել նաև Բանդար Աբբասում։
Իրանն իր հերթին պատասխան հարվածներ է հասցրել տարածաշրջանում ամերիկյան օբյեկտներին։ Fars գործակալությունը, վկայակոչելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հայտարարությունը, գրում է, որ հուլիսի 14-ին բալիստիկ հրթիռներով թիրախավորվել է Հորդանանում ամերիկյան ուժերի տեղակայման ավիաբազա։ Հորդանանն իր հերթին հայտնել է, որ խոցել է Իրանից արձակված 4 հրթիռ, որոնք մտել էին երկրի օդային տարածք։
Գիշերվա ընթացքում երեք անգամ տագնապի ահազանգեր են հնչել Բահրեյնում։ Ըստ ԻՀՊԿ-ի՝ հրթիռներով և անօդաչուներով ոչնչացվել է Բահրեյնում գտնվող ԱՄՆ հինգերորդ նավատորմի օդային կառավարման ռադարը։ Կորպուսը նաև հայտնել է, որ իր ռազմածովային և ավիատիեզերական ուժերը Բահրեյնում հարվածել են Patriot համակարգի ռադարին և C-RAM վաղ նախազգուշացման ռադարային համակարգին։
ԻՀՊԿ-ն հավելել է, որ ոչնչացվել են նաև վառելիքի պահեստավորման բաքեր և անօդաչու նավակների կառավարման կենտրոն։ Նաև թիրախավորվել են զենքի պահեստներ, արբանյակային հաղորդակցության կենտրոն և Բահրեյնի մայրաքաղաքում գտնվող Ջուֆեյրի ռազմաբազան, որտեղ տեղակայված են ամերիկյան ուժեր։
Արաբական Միացյալ Էմիրություններն էլ հայտնել է, որ Իրանը Հորմուզի նեղուցում հարվածել է էմիրաթական երկու նավթային լցանավի, որի հետևանքով զոհվել է անձնակազմի հնդիկ անդամներից մեկը, ևս 8-ը վիրավորվել են։ Վիրավորներից վեցը հնդիկ են, երկուսն՝ ուկրաինացի։

США и Иран обменялись новыми ударами, в нескольких странах Персидского залива прозвучали взрывы
США и Иран уже третью ночь обмениваются ударами. Центральное командование ВС США (CENTCOM) объявило ранним утром 14 июля о завершении пятичасовой серии ударов. Как передает “Арменпресс”, CENTCOM сообщил на X, что нанесены удары по военнымй целям в Бушере, Чах-Бахаре, Джаске, Конараке, Абу-Мусе и Бандар-Аббасе.
Высокоточные средства поражения были нацелены на иранские системы береговой обороны, ракетные и беспилотные комплексы, а также на военно-морские силы.
“Более 50 тысяч военнослужащих США в настоящее время размещены на Ближнем Востоке. Американские силы сохраняют бдительность, смертоносность, готовность”, — говорится в заявлении.
Иранские СМИ также сообщили об ударах США в нескольких районах страны. В частности, сообщалось о взрывах в Бушере, где расположен один из крупнейших портов Ирана. По данным информационного агентства Mehr, американские ракеты достигли и города Омидьяр в провинции Хузестан. Информационное агентство Fars также сообщило о взрывах на островах Киш, Кешм и Абу-Муса. Несколько взрывов прозвучали и в Бандар-Аббасе.
Иран, в свою очередь, нанес ответный удар по американским целям в регионе. Информационное агентство Fars, ссылаясь на заявление Корпуса стражей исламской революции (КСИР), сообщило, что 14 июля авиабаза, на которой размещены американские войска в Иордании, подверглась обстрелу баллистическими ракетами. Иордания, в свою очередь, сообщила, что сбила четыре ракеты, запущенные из Ирана и достигшие ее воздушное пространство.
Ночью в Бахрейне три раза включалась сирена. КСИР заявил, что ракеты и беспилотники уничтожили радиолокационную станцию ​​управления воздушным движением Пятого флота США в Бахрейне. КСИР также сообщил, что его военно-морские и аэрокосмические силы поразили радар Patriot и радар раннего предупреждения C-RAM в Бахрейне.
КСИР добавил, что также были уничтожены топливные резервуары и центр управления беспилотниками. Целями ударов также стали склады оружия, центр спутниковой связи и военная база Джуффаир в столице Бахрейна, где дислоцированы американские войска.
Объединенные Арабские Эмираты также сообщили, что Иран нанес удары по двум эмиратским нефтяным танкерам в Ормузском проливе, в результате чего погиб один член экипажа и восемь получили ранения. Шесть раненых были индийцами, а двое — украинцами.