Լաոսը դարձել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության երկխոսության գործընկեր
Լաոսը պաշտոնապես դարձել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) երկխոսության գործընկեր: Հուլիսի 10-ի առավոտյան Պեկինում ստորագրվել է հուշագիր, որով Լաոսին շնորհվել է ՇՀԿ-ի երկխոսության գործընկերոջ կարգավիճակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է CCTV News-ը։
Լաոսին երկխոսության գործընկեր ընդունելու մասին որոշում էր կայացվել 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ին՝ Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում կայացած ՇՀԿ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի 25-րդ հանդիպման ժամանակ։
CCTV News-ի հաղորդմամբ՝ այս պահի դրությամբ ՇՀԿ-ն ունի 10 լիիրավ անդամ պետություն, 2 դիտորդ պետություն և 15 երկխոսության գործընկեր, որոնց թվում է նաև Լաոսը։

Лаос стал партнером по диалогу Шанхайской организации сотрудничества
Лаос официально стал партнером по диалогу Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). Утром 10 июля в Пекине был подписан меморандум, предоставляющий Лаосу статус партнера по диалогу ШОС. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство CCTV News.
Решение о принятии Лаоса в качестве партнера по диалогу было принято 1 сентября 2025 года на 25-м заседании Совета глав государств ШОС в Тяньцзине, Китай.
По данным CCTV News, в настоящее время в ШОС входят 10 полноправных членов, 2 государства-наблюдателя и 15 партнеров по диалогу, включая Лаос.