Հայ-իտալական հնագիտական արշավախումբը Շամիրամում նոր բացահայտումներ է արել
Հայաստանի Հանրապետության Արագածոտնի մարզի Շամիրամ հնավայրում հաջողությամբ ավարտվել է հայ-իտալական համատեղ հնագիտական արշավախմբի 2026 թվականի դաշտային պեղաշրջանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` արշավախումբը պեղումներն իրականացնում է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի և ISMEO-ի (Միջերկրածովյան և արևելյան ուսումնասիրությունների միջազգային ասոցիացիա) միջև երկարամյա գիտական համագործակցության շրջանակում։ Նախագիծը հայկական կողմից ղեկավարում է Վարդուհի Մելիքյանը, իտալական կողմից՝ Ռոբերտո Դանը։
«Մայիսի 26-ից հունիսի 25-ը տևած այս տարվա արշավը կենտրոնացած էր հնավայրի մի շարք առանցքային հատվածների ուսումնասիրության վրա՝ նպատակ ունենալով հստակեցնել Հայաստանի ամենաբարդ հնագիտական լանդշաֆտներից մեկի ժամանակագրությունը, գործառույթը և զարգացման փուլերը»- հայտնում են Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտից՝ ընդգծելով, որ Շամիրամը բացառիկ բազմաշերտ հնավայր է, որն առանձնանում է ընդարձակ ամրացված ժայռոտ սարահարթով, մի քանի հուշարձանային պաշտպանական գծերով, ընդարձակ բնակավայրերով և կարևոր թաղման համալիրներով։
Նոր հետազոտությունները վերահաստատել են հնավայրի բնակեցման բացառիկ շարունակականությունը՝ ուշ բրոնզի և երկաթի դարերից մինչև ուրարտական, հետուրարտական, հելլենիստական, ուշ անտիկ, միջնադարյան և հետմիջնադարյան ժամանակաշրջանները։
Ինստիտուտից տեղեկացնում են, որ 2026 թվականի պեղաշրջանի կարևորագույն արդյունքներից է թիվ 3 դամբարանի պեղումների շարունակությունը։
«Այն ուշ բրոնզի դարի մոնումենտալ թաղում է՝ համակենտրոն քարե շրջաններով, կենտրոնական քարե դամբանախցով, հարուստ թաղման գույքով, բրոնզե զենքերով, օբսիդիանից և մետաղից պատրաստված նետասլաքների ծայրերով, ինչպես նաև ծիսական զոհաբերության ենթարկված ձիու մնացորդներով։ Այս հայտնագործությունը կարևոր նոր տվյալներ է հաղորդում Հայաստանի ուշ բրոնզի դարի համայնքներում տեղական էլիտայի, թաղման ծեսերի և ձիու խորհրդանշական դերի ուսումնասիրության համար»,- նշված է կառույցի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Պեղումների ընթացքում բացահայտվել են նաև կարևոր տվյալներ հնավայրի նախաուրարտական փուլերի վերաբերյալ։ Ուրարտական ամրոցի աշտարակներից մեկի հետևի հատվածում հայտնաբերվել է նաև միջին երկաթի դարի սենյակ՝ հրդեհի և ավերածությունների արտահայտված շերտերով, որին հաջորդում է ուրարտական պաշտպանական համակարգի կառուցումից ավելի վաղ թաղում։
«Այս հաջորդականությունը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում ուսումնասիրելու նաև Արարատի մարզի տեղական երկաթեդարյան կենտրոնի վերափոխումը՝ Վանի թագավորության ընդարձակմանը նախորդող և դրա ընթացքում ընկած ժամանակաշրջաններում։
Հետազոտությունները շարունակվել են նաև հնավայրի ամրացված հատվածներում։ Wall 2-ի դարպասների համակարգի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ներկայումս տեսանելի L-աձև մուտքը, ամենայն հավանականությամբ, վերակառուցվել է հելլենիստական շրջանում՝ փոխարինելով երկաթի դարի ավելի վաղ շերտին։ Միաժամանակ Tower 3-ի պեղումներն ու մաքրումը վերահաստատել են ուրարտական ամրաշինության հուշարձանային բնույթը՝ բացահայտելով լավ պահպանված, մոտ 8,5 × 8,5 մ չափերով մեգալիթյան կառույց։ 2026 թվականի արշավը նոր հեռանկարներ է բացել նաև Շամիրամի հետուրարտական զարգացման ուսումնասիրության համար։ 7-րդ հատվածում (Area 7) բացահայտված սյուների խարիսխները, ուրարտական աշտարակներին հարող ճարտարապետական կառույցները և լավ պահպանված միջնադարյան շինությունները ցույց են տալիս, թե ինչպես են հնագույն ամրությունները դարերի ընթացքում պահպանել իրենց ազդեցությունը հնավայրի տարածական կազմակերպման վրա»,-հայտնում են Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտից:
Այս տարվա պեղաշրջանի արդյունքները ևս մեկ անգամ հաստատում են, որ Շամիրամը Հայաստանի երկարատև պատմության ուսումնասիրման կարևորագույն հնավայրերից մեկն է՝ սկսած ուշ բրոնզի դարի թաղման ավանդույթներից և երկաթի դարի տեղական համայնքներից մինչև ուրարտական հուշարձանային ճարտարապետությունն ու հնավայրի վերօգտագործման և վերափոխման հետագա փուլերը։
Արշավախումբն իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում բոլոր այն հաստատություններին և գործընկերներին, որոնք աջակցել են 2026 թվականի դաշտային աշխատանքներին։ Նախագիծը համաֆինանսավորվում է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարության կողմից՝ Երևանում Իտալիայի դեսպանատան աջակցությամբ և համակարգմամբ։ Ընդգծվում է, որ հնագիտական նյութերի, մարդաբանական և այլ մասնագիտացված ուսումնասիրությունների ու հետագա վերլուծությունների արդյունքները կշարունակեն ընդլայնել պատկերացումները Շամիրամի պատմության և Հայաստանի հնագույն մշակութային լանդշաֆտում նրա ունեցած նշանակության մասին։

Армяно-итальянская археологическая экспедиция делает новые открытия в Шамираме
Полевые раскопки 2026 года, проводимые совместной армяно-итальянской археологической экспедицией на археологическом участке Шамирам в Арагацотнской области Республики Армения, успешно завершились. Как сообщает Арменпресс, экспедиция проводит раскопки в рамках долгосрочного научного сотрудничества между Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения и ISMEO (Международной ассоциацией средиземноморских и восточных исследований). Руководят проектом с армянской стороны Вардухи Меликян, а с итальянской — Роберто Дан.
«В этом году экспедиция, проходившая с 26 мая по 25 июня, была сосредоточена на изучении ряда ключевых участков археологического памятника с целью уточнения хронологии, функций и этапов развития одного из самых сложных археологических ландшафтов Армении», — сообщает Институт археологии и этнографии, подчеркивая, что Шамирам — это исключительно многослойный древний памятник, отличающийся обширным укрепленным скалистым плато, несколькими монументальными оборонительными линиями, обширными поселениями и важными погребальными комплексами.
Новые исследования подтвердили исключительную преемственность заселения этого места, начиная с позднего бронзового и железного веков и заканчивая урартским, постурартским, эллинистическим, позднеантичным, средневековым и постсредневековым периодами.
Институт сообщает, что одним из важнейших результатов археологических раскопок сезона 2026 года является продолжение раскопок гробницы № 3.
«Это монументальное захоронение позднего бронзового века с концентрическими каменными кругами, центральной каменной погребальной камерой, богатым погребальным инвентарем, бронзовым оружием, наконечниками стрел из обсидиана и металла, а также останками ритуально принесенной в жертву лошади. Это открытие предоставляет важные новые данные для изучения местной элиты, погребальных обрядов и символической роли лошади в общинах позднего бронзового века в Армении», — говорится в сообщении, опубликованном Институтом.
Раскопки также выявили важные данные о доурартском периоде существования этого места. В задней части одной из башен урартской крепости было обнаружено помещение среднего железного века с отчетливыми слоями огня и разрушений, а также захоронение, существовавшее до строительства урартской оборонительной системы.
«Эта последовательность предоставляет уникальную возможность изучить трансформацию местного центра железного века в Араратском регионе в периоды, предшествовавшие и во время экспансии царства Ван.
Исследования также продолжались в укрепленных частях памятника. Изучение системы ворот стены 2 показало, что видимый в настоящее время L-образный вход, скорее всего, был перестроен в эллинистический период, заменив более ранний слой железного века. В то же время раскопки и расчистка башни 3 подтвердили монументальный характер урартского укрепления, выявив хорошо сохранившуюся мегалитическую структуру размером приблизительно 8,5 × 8,5 м. Экспедиция 2026 года также открыла новые перспективы для изучения пост-урартского развития Шамирама. Основания колонн, архитектурные сооружения, примыкающие к урартским башням, и хорошо сохранившиеся средневековые постройки, обнаруженные в районе 7, показывают, как древние укрепления сохраняли свое влияние на пространственную организацию памятника на протяжении веков», — сообщает Институт археологии и этнографии.
Отмечается, что результаты раскопок этого года еще раз подтверждают, что Шамирам является одним из важнейших археологических памятников для изучения долгой истории Центральной Армении, начиная от погребальных традиций позднего бронзового века и местных общин железного века до монументальной урартской архитектуры и последующих этапов повторного использования и преобразования этого места.
Экспедиция выражает глубокую благодарность всем учреждениям и партнерам, поддержавшим полевые работы 2026 года. Проект софинансируется Министерством иностранных дел и международного сотрудничества Италии при поддержке и координации Посольства Италии в Ереване. Подчеркивается, что результаты археологических материалов, антропологических и других специализированных исследований, а также дальнейший анализ будут способствовать расширению понимания истории Шамирама и его значения в древнем культурном ландшафте Армении.