Ղազախստանում այսօրվանից գործում է նոր Սահմանադրությունը
Հուլիսի 1-ից Ղազախստանում ուժի մեջ է մտել նոր Սահմանադրությունը, որի շուրջ հանրաքվե էր իրականացվել 2026 թվականի մարտին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, երկրում առաջին անգամ Սահմանադրությունն ընդունվել է համազգային հանրաքվեով. դրա օգտին է քվեարկել քաղաքացիների 87,15%-ը։
Նոր Սահմանադրությամբ դադարելու է գործել երկպալատ խորհրդարանը, փոխարենը լինելու է միապալատ խորհրդարան՝ Քուրուլթայ, որը բաղկացած է լինելու 145 պատգամավորից։ Օրենսդիրների պաշտոնավարման ժամկետը լինելու է 5 տարի։
Նոր Սահմանադրությունը նախատեսում է նաև փոխնախագահի պաշտոնի ստեղծում, խորհրդատվական մարմինների բարեփոխում և այլ փոփոխություններ։
Ինչպես հաղորդում է Kazinform-ը, նոր մայր օրենքի ուժի մեջ մտնելու առթիվ ուղերձ է հղել երկրի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։ Նա շնորհավորել է ղազախստանցիներին «իսկապես դարակազմիկ իրադարձության» կապակցությամբ՝ նշելով, որ հանրաքվեում ժողովուրդը կատարել է ճակատագրական ընտրություն, որը տասնամյակներ շարունակ կսահմանի երկրի զարգացման ուղղությունները։
«Այսօր սկսվում է նոր դարաշրջան ինքնիշխան Ղազախստանի պատմության մեջ։ Մենք դուրս ենք գալիս առաջադեմ զարգացման, քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների, լայնածավալ արդիականացման հիմնական ուղու վրա», - ասվում է պետության ղեկավարի ուղերձում։
Օգոստոսին երկրում կանցկացվեն Քուրուլթայի առաջին ընտրությունները, որի արդյունքներով կձևավորվի երկրի նոր խորհրդարանը։

В Казахстане с сегодняшнего дня действует новая Конституция
1 июля в Казахстане вступила в силу новая Конституция, принятая по итогам референдума, состоявшегося в марте 2026 года. Как сообщает “Арменпресс”, впервые в стране Конституция была принята на общенациональном референдуме, за неё проголосовали 87,15% граждан.
Новая Конституция упразднит двухпалатный парламент и заменит его однопалатным парламентом — Курултаем, состоящим из 145 депутатов. Срок полномочий депутатов составит 5 лет.
Новая Конституция также предусматривает создание должности вице-президента, реформу консультативных органов и другие изменения.
Как сообщает “Казинформ”, президент Касым-Жомарт Токаев направил послание по случаю вступления в силу новой Конституции. Он поздравил казахстанцев с “поистине эпохальным событием”, подчеркнув, что народ сделал судьбоносный выбор на референдуме, который определит направление развития страны на десятилетия вперёд.
“Сегодня начинается новая эра в истории суверенного Казахстана. Мы выходим на магистральный путь поступательного прогресса, политических и экономических реформ, масштабной модернизации”, — заявил глава государства в своем послании.
В августе в стране пройдут первые выборы в Курултай, по результатам которых будет сформирован новый парламент.