Investor Day 2026. LFG-ն միավորել էր միջազգային ներդրումային ընկերություններին, ֆինանսական հաստատություններին, ներդրողներին ու վերլուծաբաններին
Թբիլիսիում կայացել է Lion Finance Group-ի (LFG) կողմից կազմակերպված ամենամյա Investor Day 2026 միջոցառումը, որին մասնակցել են շուրջ 100 միջազգային ներդրողներ, ընկերություններ, ֆինանսական կազմակերպություններ ու վերլուծաբաններ, այդ թվում՝ Firebird-ի, M&G Investments-ի, Morgan Stanley-ի, JPMorgan Chase-ի և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Investor Day-ը Lion Finance Group-ի և նրա դուստր ընկերությունների` Ամերիաբանկի և Bank of Georgia-ի համար միջազգային ներդրումային համայնքի հետ հաղորդակցության կարևորագույն հարթակներից մեկն է, որը ներդրողներին տրամադրում է համապարփակ պատկերացում Խմբի ռազմավարության, ֆինանսական արդյունքների և երկարաժամկետ զարգացման տեսլականի վերաբերյալ։
Միջոցառման շրջանակում LFG-ի ղեկավարությունը, ինչպես նաև Ամերիաբանկի և Bank of Georgia-ի ներկայացուցիչները հանդես են եկել Խմբի ռազմավարության, ֆինանսական ցուցանիշների և միջնաժամկետ զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ զեկույցներով:
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը և ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանի մակրոտնտեսական միջավայրը, տնտեսական զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև այն ռազմավարական քայլերը, որոնք նպաստել են Lion Finance Group-ի, Ամերիաբանկի և Bank of Georgia-ի կայուն աճին: Անդրադարձ է կատարվել նաև Խմբի թվային փոխակերպմանն ու տեխնոլոգիական նորարարություններին։
Investor Day-ի առանցքային թեմաներից էր նաև Lion Finance Group-ի ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում: Ամերիաբանկը, որպես Lion Finance Group-ի անդամ, դարձավ առաջին հայկական ընկերությունը, որն ընդգրկվել է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի 100 խոշոր ընկերությունների շարքում։ LFG-ն ներկայացված է այնպիսի առաջատար միջազգային ընկերությունների կողքին, ինչպիսիք են HSBC-ն, BP-ն, Unilever-ը, Rolls-Royce Holdings-ը, Shell-ը, Barclays-ը և այլն:
Lion Finance Group-ի մասին
Lion Finance Group-ը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված բանկային խումբ է, որը միավորում է տարածաշրջանի առաջատար, հաճախորդակենտրոն, թվային հնարավորություններով հագեցած ունիվերսալ բանկերը և գործում է իր հիմնական անդամների՝ Վրաստանում Bank of Georgia-ի և Հայաստանում` Ամերիաբանկի միջոցով։
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո Բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։
Ամերիաբանկը` որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

The 2026 edition of Lion Finance Group’s (LFG) annual Investor Day took place in Tbilisi and was attended by about 100 international investors, companies, financial institutions, and analysts, including representatives of Firebird, M&G Investments, Morgan Stanley, JPMorgan Chase, and other organizations.
Investor Day is one of the most important communication platforms for Lion Finance Group and its subsidiaries, Ameriabank and Bank of Georgia, to engage with the international investment community. It provides investors with a comprehensive overview of the Group’s strategy, financial performance, and long-term development vision.
During the event, the LFG leadership, as well as representatives of Ameriabank, and Bank of Georgia, delivered reports on the Group’s strategy, financial performance, and medium-term horizons.
Martin Galstyan, Governor of the Central Bank of Armenia, and Vahe Hovhannisyan, Minister of Finance of Armenia, also spoke at the event.
The discussions covered the macroeconomic environment of the region, the economic outlook, as well as the strategic measures that contributed to the stable growth of Lion Finance Group, Ameriabank and Bank of Georgia. The event also highlighted the Group’s digital transformation efforts and technological innovations.
Lion Finance Group’s inclusion in the FTSE 100 index was among the key topics of the Investor Day. Ameriabank, as a member of the Group, became the first Armenian company to be included in the list of the 100 largest companies on the London Stock Exchange. LFG appears in FTSE 100 alongside leading international companies such as HSBC, BP, Unilever, Rolls-Royce Holdings, Shell, Barclays, and others.
About Lion Finance Group
Lion Finance Group is a London Stock Exchange-listed banking group that brings together leading, customer-focused and digitally enabled universal banks across the region and operates through its principal subsidiaries, Bank of Georgia in Georgia and Ameriabank in Armenia.