Volkswagen-ը կկրճատի 19 հազար աշխատակցի
Volkswagen-ի գործադիր տնօրեն Օլիվեր Բլյումեն նախատեսում է հայտարարել, որ մինչև 2026 թվականի վերջը գերմանական գործարաններում կկրճատի 19 հազար աշխատակցի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտնել է Reuters-ը՝ տեղեկացնելով, որ այդ մասին Բլյումեն կբարձրաձայնի ներդրողների բաժնետերերի ժողովում։
«Volkswagen-ը շարունակում է Գերմանիայում իրականացնել աշխատատեղերի և ծախսերի լայնածավալ կրճատման ծրագիր. մինչև տարեվերջ ընկերության աշխատուժը կկրճատվի 19 հազարով», - նշվում է հոդվածում։
Բլումեի՝ միջոցառման համար գրված տեքստի համաձայն՝ ընկերությունն արդեն համաձայնել է մինչև 2030 թվականն իր աշխատուժը ավելի քան 28 -ով կրճատելու պարտադիր ծրագրին։
Volkswagen-ից բացի կրճատումների ծրագրեր են իրականացնում նաև գերմանական այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Mercedes-Benz-ը և ավտոպահեստամասերի մատակարարներ Bosch-ը, Aumovio-ն, ZF Friedrichshafen-ը և Mahle-ն։

Volkswagen сократит 19 тысяч человек
Гендиректор немецкого автоконцерна Volkswagen Оливер Блюме анонсирует сокращение численности персонала на предприятиях компании в ФРГ на 19 тысяч человек к концу 2026 года. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщило агентство Рейтер со ссылкой на речь Блюме, которую он произнесет перед инвесторами на собрании акционеров.
"Volkswagen продолжает реализацию программы масштабного сокращения рабочих мест и расходов в Германии: к концу года численность персонала (концерна в стране - ред.) сократится на 19 тысяч человек", - говорится в материале.
Согласно тексту Блюме к мероприятию, компания уже согласовала обязательный план по снижению численности штата более чем на 28 тысяч человек к 2030 году.
Помимо Volkswagen, программы сокращения штатов проводят такие немецкие компании, как автоконцерн Mercedes-Benz и поставщики автокомплектующих Bosch, Aumovio, ZF Friedrichshafen и Mahle.