Ֆիլիպինների երկրաշարժից տուժել է ավելի քան 145 000 մարդ
Ավելի քան 145 000 մարդ է տուժել 7,8 մագնիտուդով երկրաշարժից, որը հունիսի 8-ին տեղի է ունեցել ֆիլիպինյան Մինդանաո հարավային կղզում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Manila Bulletin հրատարակությունը՝ հղում անելով Ֆիլիպինների սոցիալական ապահովության և զարգացման վարչությանը։
«Երկրաշարժից տուժել է 145 700 մարդ կամ 33 000 ընտանիք։ Տուժածներին նախնական օգնության համար հատկացվել է 4,23 միլիոն ֆիլիպինյան պեսո (68 600 դոլար)։ Շրջաններին օգնություն ցուցաբերելու գործողություններում գործի են դրվել ուղղաթիռներ, նավեր և առափնյա պահպանության նավեր։ Աղետի գոտիներ են հասցվում պարենի փաթեթներ ու վրաններ», - գրում է պարբերականը։
Երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքները բարդացնում են սողանքներից արգելափակված ճանապարհները։
ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության տվյալներով՝ երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է 35 կիլոմետր խորության վրա։ Ամերիկացի սեյսմոլոգները նշել են, որ 7,8 մագնիտուդով հիմնական ցնցումին հաջորդել է 6,5 մագնիտուդով հետցնցում։
Հունիսի 9-ին ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Ֆիլիպիններում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել էր 37-ի։

Землетрясение на Филиппинах коснулось более 145 000 человек
Более 145 000 человек пострадали от землетрясения магнитудой 7,8, произошедшего 8 июня на южном филиппинском острове Минданао. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Manila Bulletin со ссылкой на Министерство социального обеспечения и развития Филиппин.
“Землетрясение затронуло 145 007 человек или 33 000 семей. На первоначальную помощь пострадавшим выделено 4,23 млн филиппинских песо ($68,6 тыс.). В операциях по оказанию помощи районам, подвергшимся землетрясению, задействованы вертолеты, суда и корабли береговой охраны. В зоны бедствия доставляют продовольственные наборы и палатки”, — пишет газета.
Работа по ликвидации последствий землетрясения осложняется тем, что дороги заблокированы оползнями.
По данным Геологической службы США, эпицентр землетрясения находился на глубине 35 километров. Американские сейсмологи отметили, что за основным толчком магнитудой 7,8 последовал афтершок магнитудой 6,5.
Ранее, 9 июня, сообщалось, что число погибших в результате землетрясения на Филиппинах достигло 37 человек.