Հայաստանն անցած տարի ՀԱՊԿ-ին անդամավճար չի փոխանցել
Հայաստանի Հանրապետությունն անցած տարի 1 միլիարդ 975 միլիոն դրամ է հատկացրել միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում  2025 թ. ՀՀ պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն անդամավճար է փոխանցում 113 միջազգային կազմակերպությունների, ծրագրերի ու կոնվենցիաների։
«2025 թվականին, ըստ էության,փաստացի փոխանցում է կատարվել 101 կազմակերպության։ 2025 թվականին մենք չենք փոխանցել անդամավճար ՀԱՊԿ-ում մեր մասնակցության համար՝ պարզ պատճառով, որ մենք մասնակցություն չենք ունեցել այդ կազմակերպության գործունեությանը»,-մանրամասնել է Միրզոյանը։
Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարից հայտարարել է ՀԱՊԿ-ին իր մասնակցությունը սառեցնելու մասին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ն չի կատարել Հայաստանի նկատմամբ անվտանգային պարտավորությունները։
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցության հարթակներին՝ արտգործնախարարը մասնավորապես նշել է անցած տարի Հաագայում կնքված Վեճերի խաղաղ կարգավորման մասին կոնվենցիաներին Հայաստանի միանալը, որի շնորհիվ Հայաստանը դարձել է մշտական արբիտրաժային դատարանի 125-րդ անդամ պետությունը։ Հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանը նաև իր պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ 2025-29 թվականների շրջափուլի համար։
Բացի այդ՝ Հայաստանը Առողջության համաշխարհային կազմակերպության ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 11-րդ համաժողովում ընտրվել է հաջորդ հյուրընկալող երկիր։ Միջազգային համագործակցության անցած տարվա նորույթներից Միրզոյանն ընդգծեց նաև ԱՄՆ նախագահի նախաձեռնած կառույցի՝ Խաղաղության խորհրդի ձևավորմանը մասնակցելը։
«Սրանք նաև ցուցանիշներ են միջազգային բազմակողմ հարաբերություններում մեր ակտիվության և մեր հետաքրքրությունների ու մեր նկատմամբ հետաքրքրությունների աճի մասին»,-ասել է ԱԳ նախարարը։

Last year, the Republic of Armenia allocated 1.975 billion drams for membership fees to international organizations.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan briefed lawmakers on the matter during a joint committee hearing on the government’s 2025 budget report.
He noted that Armenia pays membership fees to 113 international organizations, programs, and conventions.
“In 2025, in fact, payments were made to 101 organizations. In 2025, we did not pay a membership fee to the CSTO for our participation—simply because we did not participate in the activities of that organization,” Mirzoyan said. Armenia has frozen its membership in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) since 2024 due to the bloc’s failure to fulfill its obligations.
Speaking about international cooperation platforms, the Foreign Minister specifically highlighted Armenia’s accession last year to the 1899 and 1907 Hague Conventions for the Pacific Settlement of International Disputes, making Armenia the 125th contracting party to the Permanent Court of Arbitration. During the reporting period, Armenia was also, for the first time in its history, elected as a member of the UNESCO World Heritage Committee for the 2025–2029 term.
Additionally, at the 11th Conference of the Parties to the WHO Framework Convention on Tobacco Control, Armenia was chosen as the next host country of the conference.
Among other new international cooperation developments last year, Mirzoyan highlighted Armenia’s participation in the establishment of the Board of Peace, an initiative launched by U.S. President Donald Trump.
“These are also indicators of our activity in multilateral international relations, of our interests, and of the growing interest in us,” the Foreign Minister said.