Հայաստանն անցած տարի ՀԱՊԿ-ին անդամավճար չի փոխանցել
Հայաստանի Հանրապետությունն անցած տարի 1 միլիարդ 975 միլիոն դրամ է հատկացրել միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում  2025 թ. ՀՀ պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն անդամավճար է փոխանցում 113 միջազգային կազմակերպությունների, ծրագրերի ու կոնվենցիաների։
«2025 թվականին, ըստ էության,փաստացի փոխանցում է կատարվել 101 կազմակերպության։ 2025 թվականին մենք չենք փոխանցել անդամավճար ՀԱՊԿ-ում մեր մասնակցության համար՝ պարզ պատճառով, որ մենք մասնակցություն չենք ունեցել այդ կազմակերպության գործունեությանը»,-մանրամասնել է Միրզոյանը։
Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարից հայտարարել է ՀԱՊԿ-ին իր մասնակցությունը սառեցնելու մասին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ն չի կատարել Հայաստանի նկատմամբ անվտանգային պարտավորությունները։
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցության հարթակներին՝ արտգործնախարարը մասնավորապես նշել է անցած տարի Հաագայում կնքված Վեճերի խաղաղ կարգավորման մասին կոնվենցիաներին Հայաստանի միանալը, որի շնորհիվ Հայաստանը դարձել է մշտական արբիտրաժային դատարանի 125-րդ անդամ պետությունը։ Հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանը նաև իր պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ 2025-29 թվականների շրջափուլի համար։
Բացի այդ՝ Հայաստանը Առողջության համաշխարհային կազմակերպության ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 11-րդ համաժողովում ընտրվել է հաջորդ հյուրընկալող երկիր։ Միջազգային համագործակցության անցած տարվա նորույթներից Միրզոյանն ընդգծեց նաև ԱՄՆ նախագահի նախաձեռնած կառույցի՝ Խաղաղության խորհրդի ձևավորմանը մասնակցելը։
«Սրանք նաև ցուցանիշներ են միջազգային բազմակողմ հարաբերություններում մեր ակտիվության և մեր հետաքրքրությունների ու մեր նկատմամբ հետաքրքրությունների աճի մասին»,-ասել է ԱԳ նախարարը։

Армения в прошлом году не перечисляла членские взносы ОДКБ
Республика Армения в прошлом году выделила 1 миллиард 975 миллионов драмов на сотрудничество с международными организациями.
По сообщению «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания в ходе ежегодного отчета о выполнении государственного бюджета РА на 2025 год.
По его словам, Республика Армения перечисляет членские взносы 113 международным организациям, программам и конвенциям.
«В 2025 году фактически были перечислены взносы 101 организации. В 2025 году мы не перечисляли членские взносы за наше участие в ОДКБ по той простой причине, что мы не участвовали в деятельности этой организации», — уточнил Мирзоян.
Армения объявила о замораживании своего участия в ОДКБ в феврале 2024 года. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что ОДКБ не выполнила свои обязательства по безопасности перед Арменией.
Говоря о платформах международного сотрудничества, министр иностранных дел особо отметил присоединение Армении к Конвенции о мирном урегулировании споров, заключенной в Гааге в прошлом году, благодаря чему Армения стала 125-м государством-членом Постоянного арбитражного суда. В течение отчетного периода Армения также впервые в своей истории была избрана членом Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО на период 2025-2029 годов.
Кроме того, Армения была избрана следующей страной-хозяйкой 11-й Конференции сторон Рамочной конвенции Всемирной организации здравоохранения по борьбе против табака. Среди нововведений в международном сотрудничестве в прошлом году Мирзоян также выделил участие в формировании Совета мира, структуры, инициированной президентом США.
«Это также показатели нашей активности в международных многосторонних отношениях и роста наших интересов и интересов в нас», — сказал министр иностранных дел.