Ճապոնիայում թայֆունի պատճառով ավելի քան 400 չվերթ է չեղարկվել
Ճապոնիայում թայֆունի մոտենալու պատճառով չեղարկված չվերթների թիվը գերազանցել է 400-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին են վկայում Ճապոնիայի օդանավակայանների տվյալները:
Չեղարկումներն առաջին հերթին վերաբերում են Օկինավային, որտեղ հունիսի 1-2-ը կմոլեգնի թայֆունը: Ազգային օդերևութաբանական վարչության տվյալներով՝ դրա էպիկենտրոնն այժմ գտնվում է պրեֆեկտուրայից հարավ և շարժվում է դեպի հյուսիս՝ ժամում մոտավորապես 15 կիլոմետր արագությամբ:
Քամու արագությունը թայֆունի անցման շրջանում կազմում է վայրկյանում մոտավորապես 30 մետր, իսկ պոռթկումները հասնում են վայրկյանում 45 մետրի:
Օդերևութաբանների գնահատումներով՝ Օկինավայից հետո թայֆունը կփոխի ուղղությունը դեպի հյուսիս-արևելք և կարող է ընթանալ Ճապոնիայի հիմնական մասի խաղաղօվկիանոսյան ափի երկայնքով՝ անցնելով Կյուսյու, Սիկոկու կղզիներով, ինչպս նաև Տոկիոյի մայրաքաղաքային տարածաշրջանով:

В Японии из-за тайфуна отменено более 400 рейсов
Число отмененных рейсов в Японии из-за приближения тайфуна превысило 400. Об этом сообщает Арменпресс на основании данных японских аэропортов.
Отмены в основном касаются Окинавы, где тайфун будет бушевать 1-2 июня. По данным Национального метеорологического управления, его эпицентр сейчас находится к югу от префектуры и движется на север со скоростью около 15 километров в час.
Скорость ветра во время прохождения тайфуна составляет приблизительно 30 метров в секунду, а порывы достигают 45 метров в секунду.
По словам метеорологов, после Окинавы тайфун изменит направление на северо-восток и может двигаться вдоль тихоокеанского побережья материковой Японии, проходя через острова Кюсю и Сикоку, а также через столичный регион Токио.