Ճապոնիայում բնակչության թվի ռեկորդային նվազում է արձանագրվել
Ճապոնիայի բնակչությունը վերջին հինգ տարվա ընթացքում կրճատվել է 3,09 միլիոնով, ինչը բացարձակ ռեկորդային ցուցանիշ է համապատասխան վիճակագրություն վարելու ամբողջ պատմության ընթացքում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին են վկայում մարդահամարի տվյալները, որոնք հրապարակել է Վարչական գործերի և հաղորդակցության նախարարությունը:
Տվյալների համաձայն՝ Ճապոնիայի բնակչությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմել է 123 049 524 մարդ՝ 2020 թվականից նվազելով 2,5%-ով:
Երկրում բնակչության թվի նվազում է արձանագրվում երրորդ մարդահամարն անընդմեջ ՝ սկսած 2015 թվականից: Նախարարությունում գլխավոր պատճառ են նշում «բնական անկումը». մահացության ցուցանիշները կայունորեն գերազանցում են ծնելիության ցուցանիշներին:

Япония фиксирует рекордное сокращение населения
Население Японии сократилось на 3,09 миллиона человек за последние пять лет, что является абсолютным рекордом в истории ведения соответствующей статистики. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, это подтверждают данные переписи населения, опубликованные Министерством административных дел и коммуникаций.
По этим данным, население Японии по состоянию на 1 октября 2025 года составляло 123 049 524 человека, что на 2,5% меньше, чем в 2020 году.
Страна фиксирует сокращение населения третью перепись подряд с 2015 года. Министерство называет «естественный спад» в качестве основной причины: уровень смертности постоянно превышает уровень рождаемости.