Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումները արհեստական բանականության պատասխանատու կիրառման վերաբերյալ ԵԱՏՄ ֆորումում
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մայիսի 28-ին Աստանայում մասնակցել է Եվրասիական 5-րդ տնտեսական ֆորումի շրջանակում կազմակերպված «Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման շրջանակում արհեստական բանականության պատասխանատու կիրառման սկզբունքները» թեմայով պանելային ձևաչափով քննարկմանը։
Քննարկումը նվիրված էր արհեստական բանականության (ԱԲ) դերին՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր շուկայում թվային ինտեգրման, տնտեսական արդիականացման և նորարարական աճի խթանման կարևոր գործոնի։ Մասնակիցներն անդրադարձել են ԱԲ զարգացման առաջնահերթություններին, տվյալների կառավարման արդյունավետ մեխանիզմներին, ընդհանուր չափորոշիչների ձևավորմանը, ինչպես նաև անվտանգ և վստահելի թվային լուծումների զարգացման անհրաժեշտությանը։
Քննարկման ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել արհեստական բանականության պատասխանատու և մարդակենտրոն կիրառմանը, կիբեռանվտանգության ապահովմանը և միջազգային լավագույն փորձի վրա հիմնված համագործակցության զարգացմանը։
Իր ելույթում նախարարի առաջին տեղակալը նշել է, որ արհեստական բանականության և թվային տեխնոլոգիաների զարգացումը պահանջում է ոչ միայն առաջադեմ լուծումների ներդրում, այլև պատասխանատու կառավարման և երկարաժամկետ ռազմավարական մոտեցումների ձևավորում։
«Թվային փոխակերպումը միայն նոր տեխնոլոգիաների ներդրում չէ, այլ նաև պատասխանատվություն՝ դրանց անվտանգ, արդյունավետ և վստահելի կիրառման ապահովման համար։ Արհեստական բանականության զարգացումը պետք է հիմնված լինի վստահության, թափանցիկության, մասնագիտական կարողությունների զարգացման, մարդու վրա կենտրոնացած մոտեցումների և միջազգային համագործակցության սկզբունքների վրա»,- նշել է Գևորգ Մանթաշյանը։
Նախարարի առաջին տեղակալը կարևորել է նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև փորձի փոխանակումը և մասնագիտական համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով, որ արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիաները կարող են էական դեր ունենալ արտադրական մրցունակության բարձրացման, պետական ծառայությունների արդյունավետության և նորարարական էկոհամակարգերի զարգացման գործում։
Գևորգ Մանթաշյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը շարունակաբար զարգացնում է իր տեխնոլոգիական և նորարարական ներուժը՝ կարևորելով կրթության, մասնագիտական պատրաստվածության և միջազգային գործընկերությունների դերը տարածաշրջանում վստահելի և մրցունակ ԱԲ էկոհամակարգ ձևավորելու գործում։
Քննարկմանը մասնակցել են ԵԱՏՄ անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ Ղազախստանի Հանրապետության արհեստական բանականության և թվային զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Անդրեևիչ Մունը, Բելառուսի Հանրապետության կապի և տեղեկատվայնացման նախարար Կիրիլ Բորիսովիչ Զալեսկին, ինչպես նաև Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) վարչության նախագահի տեղակալ Տիգրան Սարգսյանը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև միջազգային կազմակերպությունների և ոլորտային կառույցների ներկայացուցիչներ՝ քննարկելով տարածաշրջանում թվային համագործակցության զարգացման, արհեստական բանականության կիրառման և տեխնոլոգիական առաջընթացի հեռանկարները։

На форуме ЕАЭС замминистра ВТП представил принципы Армении в вопросе ответственного применения искусственного интеллекта
28 мая первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Геворг Манташян принял участие в панельной дискуссии “Принципы ответственного применения искусственного интеллекта в рамках Евразийской экономической интеграции”, проведенной в рамках V Евразийского экономического форума в Астане.
Дискуссия была посвящена роли искусственного интеллекта (ИИ) как важного фактора содействия цифровой интеграции, экономической модернизации и инновационному росту на общем рынке Евразийского экономического союза. Участники затронули приоритеты развития ИИ, эффективные механизмы управления данными, формирование общих стандартов, а также необходимость разработки безопасных и надежных цифровых решений.
В ходе дискуссии особое внимание было уделено ответственному и ориентированному на человека использованию искусственного интеллекта, обеспечению кибербезопасности и развитию сотрудничества на основе передового международного опыта.
В своем выступлении первый заместитель министра отметил, что развитие искусственного интеллекта и цифровых технологий требует не только внедрения передовых решений, но и формирования ответственного управления и долгосрочных стратегических подходов.
“Цифровая трансформация – это не только внедрение новых технологий, но и ответственность за обеспечение их безопасного, эффективного и надежного применения. Развитие искусственного интеллекта должно основываться на доверии, прозрачности, развитии профессиональных навыков, подходах, ориентированных на человека, и принципах международного сотрудничества”, – отметил Геворг Манташян.
Первый заместитель министра придал большое значение и обмену опытом и углублению профессионального сотрудничества между государствами-членами ЕАЭС, подчеркнув, что технологии искусственного интеллекта и машинного обучения могут сыграть значительную роль в повышении конкурентоспособности производства, повышении эффективности государственных услуг и развитии инновационных экосистем.
Геворг Манташян также отметил, что Армения постоянно развивает свой технологический и инновационный потенциал, подчеркнув роль образования, профессиональной подготовки и международного партнерства в формировании надежной и конкурентоспособной экосистемы ИИ в регионе.
В дискуссии принимали участие высокопоставленные должностные лица государств-членов ЕАЭС, в том числе заместитель министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан Дмитрий Андреевич Мун, министр связи и информатизации Республики Беларусь Кирилл Борисович Залески, а также заместитель председателя правления Евразийского банка развития (ЕБР) Тигран Саргсян. На обсуждении присутствовали и представители международных организаций и отраслевых структур. Былу обсуждены перспективы развития цифрового сотрудничества, применения искусственного интеллекта и технологического прогресса в регионе.