Պակիստանում գնացքի պայթեցման զոհերի թիվը հասել է 47-ի
Պակիստանի հարավ-արևմուտքում զինվորականների տեղափոխող գնացքի պայթեցման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 47-ի, գրեթե 100 մարդ վիրավորվել է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Xinhua գործակալությունը՝ վկայակոչելով փրկարարական ծառայությունների ներկայացուցիչներին:
Նշվում է, որ Բելուջստանի նահանգի Քվետա քաղաքում տեղի ունեցած միջադեպի ընթացքում վիրավորված 98 անձանցից 20-ը զինծառայողներ են:
Պայթուցիկ սարքը գործի է դրել մահապարտ-ահաբեկիչը: Հարձակման պատասխանատվությունն ստանձնել է Պակիստանում արգելված «Բելուջստանի ազատագրական բանակ» անջատողական խմբավորումը:

Death toll from suicide blast targeting passenger train in Pakistan rises to 47
The death toll from a suicide blast targeting a passenger train in Pakistan's southwestern Balochistan province has risen to 47, including 20 soldiers, while 98 others were injured, Xinhua news agency reported citing rescue officials.
The bomb blast hit a shuttle train carrying Pakistani security personnel and their families in the southwestern province of Balochistan on Sunday.
The earlier reported death toll was at least 24, with around 70 people injured.
The separatist militant group Baloch Liberation Army, or BLA, said in a statement to media that it carried out the attack and described it as a suicide bombing.
Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif condemned what he called a "heinous bomb explosion" in a post on social media website X. ​He expressed condolences for the victims' families and said the nation stood ​with the ⁠people of Balochistan.