Պակիստանում գնացքի պայթեցման հետևանքով կան տասնյակ զոհեր և վիրավորներ
Պակիստանում զինվորականների տեղափոխող գնացքի պայթյունի հետևանքով զոհվել է առնվազն 20 մարդ, ևս 70-ը վիրավորվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Պայթյունը տեղի է ունեցել մայիսի 24-ի առավոտյան, երբ գնացքն անցնելիս է եղել Բելուջիստանի նահանգի կենտրոն Քվետա քաղաքի կայարաններից մեկով։
Երկաթուղային ոլորտի պաշտոնյաները BBC Urdu-ին հայտնել են, որ լոկոմոտիվը և երեք վագոն դուրս են եկել գծերից, իսկ երկուսը շրջվել են։ Գնացքում հիմնականում գտնվում էին զինծառայողներ և նրանց ընտանիքների անդամներ, որոնք տուն էին վերադառնում Էյդ ալ-Ադհա տոնի առթիվ։
Պակիստանյան Dawn լրատվամիջոցը գրում է 14 զոհի և 20 վիրավորի մասին, Al Jazeera-ն իր հերթին, վկայակոչելով պաշտոնյաների, նշում է, որ զոհվել է առնվազն 24 մարդ, ավելի քան 50-ը՝ վիրավորվել։
Հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է «Բելուջիստանի ազատագրական բանակ» անջատողական խմբավորումը՝ հայտարարելով, որ ահաբեկչությունն իրագործել է մահապարտ ահաբեկիչը։
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը խստորեն դատապարտել է հարձակումը՝ ասելով, որ «նման վախկոտ ահաբեկչական գործողությունները չեն կարող թուլացնել Պակիստանի ժողովրդի վճռականությունը»։

В Пакистане в результате взрыва в поезде погибли и получили ранения десятки человек
По меньшей мере 20 человек погибли и 70 получили ранения в результате взрыва в поезде, перевозившем военнослужащих в Пакистане. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Взрыв произошел утром 24 мая, когда поезд проезжал одну из станций в городе Кветта, центре провинции Белуджистан.
Представители железной дороги сообщили BBC-Урду, что локомотив и три вагона сошли с рельсов, а два перевернулись. В поезде в основном находились военнослужащие и их семьи, возвращавшиеся домой на праздник Ид аль-Адха.
Пакистанское информационное агентство Dawn сообщает о 14 погибших и 20 раненых, в то время как Al Jazeera, ссылаясь на официальных лиц, отмечает, что по меньшей мере 24 человека погибли и более 50 получили ранения.
Армия освобождения Белуджистана (BLA) взяла на себя ответственность за нападение, заявив, что оно было совершено террористом-смертником.
Премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф решительно осудил нападение, заявив, что «такие трусливые акты терроризма не могут ослабить решимость пакистанского народа».