Ռուսաստանն արգելել է հայկական երեք ընկերությունների արտադրած կոնյակի և գինիների վաճառքը
«Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը դադարեցրել է հայկական երեք ընկերությունների արտադրած ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
Նշվում է, որ արգելքի տակ են ընկել «Վեդի Ալկո», «Աբովյանի կոնյակի գործարան», և «Շահնազարյան գինու-կոնյակի տուն» ընկերությունների արտադրած կոնյակներն ու գինիները։
Մասնավորապես, արգելվել է «Գետափ Վերնաշեն» տեսակի կարմիր կիսաքաղցր գինու, «Վեդի Ալկո»-ի չոր սպիտակ գինու և «Շահնազարյան գինու-կոնյակի տուն» ընկերության 5 աստղանի կոնյակի վաճառքը։
Գերատեսչությունը պնդել է, որ նշված ընկերությունների արտադրանքը չի համապատասխանում պարտադիր պահանջներին։
Հիշեցնենք, որ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը նաև արգելել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի ներմուծումն ու վաճառքը Ռուսաստանում, իսկ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ն ավելի վաղ սահմանափակումներ էր կիրառել Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման նկատմամբ։

Russia bans sales of brandy and wines produced by three Armenian companies
Russia’s consumer protection watchdog has suspended the sale of alcoholic beverages produced by three Armenian companies.
In a statement, Rospotrebnadzor said the restrictions apply to brandy and wine products manufactured by Vedi-Alco, Abovyan Brandy Factory and Shahnazaryan Wine-Brandy House.
The ban specifically covers Getap Vernashen semi-sweet red wine, dry white wine produced by Vedi-Alco, and a five-star brandy made by Shahnazaryan Wine-Brandy House.
The agency claimed that the products manufactured by the listed companies do not comply with mandatory requirements.
Earlier, Rospotrebnadzor also banned the import and sale of Armenian Jermuk mineral water in Russia, while Rosselkhoznadzor had previously imposed restrictions on flower imports from Armenia.