Ռուսաստանի և Չինաստանի ղեկավարները վերահաստատել են համագործակցությունը խորացնելու հանձնառությունը
Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև վերջին տարիներին քաղաքական վստահությունը ամրապնդվել է, իսկ առևտրի, ներդրումների և էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին մայիսի 20-ին Պեկինում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը։
«Վերջին տարիներին, բարդ և անկայուն միջազգային պայմաններում, Չինաստանը և Ռուսաստանը զարգացրել են ռազմավարական համակարգման համապարփակ գործընկերություն նոր դարաշրջանում՝ հիմնված հավասարության, փոխադարձ հարգանքի, բարի կամքի և փոխշահավետ համագործակցության վրա», - ասել է Սի Ծինփինն ընդլայնված կազմով բանակցությունների ժամանակ։
Նա ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև քաղաքական փոխադարձ վստահությունն անընդհատ ամրապնդվում է, և առևտրի, ներդրումների, էներգետիկայի, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը կայուն զարգանում է։
«Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը և ես միաձայն հաստատեցինք մեր երկու երկրների միջև բարիդրացիության, բարեկամության և համագործակցության մասին պայմանագրի երկարաձգումը։ Մենք պետք է իրականացնենք նախագահ Պուտինի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և լիարժեք օգտագործենք պատմական հնարավորությունները՝ ամրապնդելու մեր կողմից դրված հիմքը», - ասել է Չինաստանի առաջնորդը։
Նրա գնահատմամբ՝ երկու երկրի միջև հարաբերությունները մտել են ավելի արդյունավետ և արագացված զարգացման նոր փուլ։
«Չինաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների երկարաժամկետ, առողջ, կայուն և բարձրորակ զարգացման հաստատուն առաջխաղացումը ռազմավարական ընտրություն է, որը մենք՝ նախագահ Պուտինի հետ, համատեղ կայացրել ենք՝ հիմնվելով մեր երկու երկրների հիմնարար շահերի և համաշխարհային զարգացման ընդհանուր միտումների վրա», - հայտարարել է Սի Ծինփինը։
Իր հերթին Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստանում ջերմ ընդունելության համար։ Նա Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև համապարփակ գործընկերությունն անվանել է նոր դարաշրջանի միջպետական հարաբերությունների մոդել։
«Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև նոր դարաշրջանի համապարփակ գործընկերությունը և ռազմավարական փոխգործակցությունը ժամանակակից աշխարհում միջպետական հարաբերությունների մոդել է», - ասել է Պուտինը ռուս-չինական բանակցությունների ժամանակ։
Ռուսաստանի նախագահն ընդգծել է, որ այն հիմնված է հավասարության և միմյանց շահերը հաշվի առնելու, փոխադարձ աջակցության, բարեկամության և իրական բարիդրացիության սկզբունքների վրա։
Նա հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունները բազմիցս ենթարկվել են ամրության և դիմացկունության փորձությունների։
«Մեր նպատակը ռուս և չինացի ժողովուրդների բարեկեցությունն ու բարգավաճումն է։ Այս անսասան հիմքերը թույլ են տվել մեր հարաբերություններին բազմիցս հաջողությամբ դիմակայել ամրության և դիմացկունության փորձություններին», - ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահ նաև նշել է, որ Բարիդրացիության, բարեկամության և համագործակցության հիմնարար պայմանագրի ստորագրումից հետո անցած 25 տարիների ընթացքում ռուս-չինական համագործակցությունը զգալիորեն ընդլայնվել է։
Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Չինաստանի հարաբերությունները նպաստում են համաշխարհային կայունությանը։

Главы России и Китая подтвердили приверженность углублению сотрудничества
Политическое доверие между Россией и Китаем в последние годы укрепилось, и сотрудничество в сфере торговли, инвестиций и энергетики продолжает развиваться. Об этом, как передает “Арменпресс”, со ссылкой на “РИА Новости”, 20 мая заявил председатель КНР Си Цзиньпин на переговорах с президентом России Владимиром Путиным в Пекине.
“В последние годы, в сложной и нестабильной международной обстановке, Китай и Россия развили всеобъемлющее стратегическое партнерство, основанное на равенстве, взаимном уважении, доброй воле и взаимовыгодном сотрудничестве”, — сказал Си Цзиньпин.
Он подчеркнул, что политическое взаимное доверие между двумя странами постоянно укрепляется, а сотрудничество в сфере торговли, инвестиций, энергетики, науки и техники стабильно развивается.
“Мы с президентом РФ Путиным единогласно одобрили продление действия Договора о добрососедстве, дружбе и сотрудничестве между двумя странами. Стороны должны полноценно реализовать достигнутые нами с президентом Путиным договоренности, в полной мере использовать исторические возможности, чтобы заложенный фундамент стал прочнее”, — сказал лидер Китая.
Он добавил, что отношения между двумя странами вступили в новый этап более эффективного и ускоренного развития.
“Неуклонное продвижение долгосрочного, здорового, стабильного и высококачественного развития отношений Китая и России является стратегическим выбором, который мы вместе с президентом Путиным совместно сделали, исходя из фундаментальных интересов двух стран и общей тенденции мирового развития”, — сказал Си Цзиньпин.
Президент России Влажимир Путин выразил благодарность за теплый прием в Китае. Он назвал всеобъемлющее партнерство между Россией и Китаем образцом межгосударственных отношений новой эпохи.
“Всеобъемлющее партнерство и стратегическое взаимодействие между Россией и Китаем в новую эпоху является образцом межгосударственных связей в современном мире”, — сказал Путин.
Российский президент подчеркнул, что оно основано на принципах равенства и учета интересов друг друга, взаимной помощи, дружбы и подлинного добрососедства.
Он отметил, что отношения между Россией и Китаем неоднократно проходили испытания на прочность и выносливость.
“Наша цель – благополучие и процветание российского и китайского народов. Эти непоколебимые основы позволили нашим отношениям многократно успешно выдерживать испытания силой и выносливостью”, – сказал Путин.
Он также отметил, что за последние 25 лет с момента подписания Договора о добрососедстве, дружбе и сотрудничестве российско-китайское сотрудничество значительно расширилось.
Путин заявил, что российско-китайские отношения способствуют глобальной стабильности.
Владимир Путин пригласил председателя КНР Си Цзиньпина посетить Российскую Федерацию в следующем году.