Եվրոպոլում ՀՀ կապի սպա Արա Ֆիդանյանը մասնակցել է զենք-զինամթերքի հետագծման հարցերին նվիրված աշխատաժողովի
Եվրոպոլում Հայաստանի Հանրապետության կապի սպա Արա Ֆիդանյանը օրերս Պրահայում մասնակցել է Եվրոպական միության նախաձեռնությամբ իրականացվող EMPACT (Հանցավոր սպառնալիքների դեմ ուղղված եվրոպական բազմակողմ հարթակ) ծրագրի շրջանակում կազմակերպված՝ զենք-զինամթերքի հետագծման հարցերին նվիրված իրավապահ մարմինների և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների առաջին համատեղ աշխատաժողովին։
Մասնակցում էին նաև Մեծ Բրիտանիայի, Նիդեռլանդների, Ֆրանսիայի, Պորտուգալիայի, Իսպանիայի, Բելգիայի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի, Չեխիայի, Մալթայի, Կոսովոյի և Շվեյցարիայի իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել է քաղաքացիական նշանակության փամփուշտների հետագծման անհրաժեշտությունը՝ հրազենի կիրառմամբ կատարվող հանցագործությունների բացահայտման և զենք-զինամթերքի ապօրինի շրջանառության կանխարգելման նպատակով։
Դիտարկվել են նաև փամփուշտների հետագծելիությունն ապահովելու համար դրանց նշագրման տեխնիկական հնարավորությունները։ Աշխատաժողովի շրջանակում մասնակիցներն այցելել են զենք-զինամթերքի արտադրության ոլորտում համաշխարհային ճանաչում ունեցող «Sellier & Bellot» և «CZ» (Česká zbrojovka) գործարաններ՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական գործընթացներին և կիրառվող նշագրման տեխնոլոգիաներին։

Офицер связи Армении в Европоле Ара Фиданян принял участие в семинаре по отслеживанию оружия и боеприпасов
Офицер связи Республики Армения в Европоле Ара Фиданян на днях принял участие в первом совместном семинаре представителей правоохранительных органов и частного сектора по отслеживанию оружия и боеприпасов, организованном в Праге по инициативе Евросоюза в рамках программы EMPACT (Европейская многосторонняя платформа по борьбе с преступными угрозами).
В семинаре также приняли участие представители правоохранительных органов Великобритании, Нидерландов, Франции, Португалии, Испании, Бельгии, Боснии и Герцеговины, Чехии, Мальты, Косово и Швейцарии.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на МВД РА, на семинаре обсуждалась необходимость отслеживания боеприпасов гражданского назначения для выявления преступлений, совершенных с применением огнестрельного оружия, и предотвращения незаконного оборота оружия и боеприпасов.
Также были рассмотрены технические возможности маркировки пуль для обеспечения их отслеживаемости. В рамках семинара участники посетили всемирно известные заводы по производству оружия и боеприпасов «Sellier & Bellot» и «CZ» (Česká zbrojovka), чтобы ознакомиться с производственными процессами и технологиями маркировки, используемыми на предприятиях.