Կառավարությունը 13 մլրդ դրամ կհատկացնի մոտ 60 կմ ավտոճանապարհների նորոգման համար
Հայաստանի կառավարությունը 13 միլիարդ դրամ կհատկացնի հանրապետությունում ընդհանուր առմամբ 58 կիլոմետր երկարությամբ ճանապարհների վերանորոգման, հիմնանորոգման ու միջին նորոգման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության հերթական նիստում այդ նպատակով ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեում վերաբաշխում կատարելու մասին որոշման նախագիծը ներկայացրել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Ընդհանուր 58 կիլոմետրի մասին է խոսքը, որից միջպետական նշանակության՝ 1 կիլոմետր, հանրապետական՝ 27 կմ, մարզային 30 կմ. նաև երեք տրանսպորտային հանգույցներ կան նախագծում ներկայացված»,-մանրամասնել է Խուդաթյանը։
Ինչպես ներկայացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնավորապես նախատեսվում է հիմնանորոգել Գյումրիից դեպի պետական սահման ավտոճանապարհը, Վերին Պտղնու տրանսպորտային հանգույցից դեպի Բալահովիտ ու Աբովյան տանող, Երևան-Գառնի ավտոճանապարհի 16,7 կմ, Վեդի բնակավայրով անցնող ավտոճանապարհի 3,8 կմ, Արմավիրի մարզում Նորապատից դեպի Վարդանաշեն տանող 10 կմ, Սևանից դեպի Ծաղկունք ու Զովաբեր 17,2 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածները և այլն։

Правительство выделит 13 миллиардов драмов на ремонт около 60 км автодорог
Правительство Армении выделит 13 миллиардов драмов на капитальный ремонт и среднесрочное восстановление в общей сложности 58 километров дорог республики.
Как передает “Арменпресс”, на очередном заседании правительства министр территориального управления и инфраструктуры Давид Худатян представил проект решения о перераспределении средств в государственном бюджете Республики Армения на 2026 год для реализации для этих целей.
“Речь идёт о 58 километрах, из которых 1 километр имеет межгосударственное значение, 27 километров – республиканское значение и 30 километров – региональное значение. В проекте также предусмотрены три транспортных узла”, – представил Худатян.
Премьер-министр Никол Пашинян добавил, что планируется реконструкция автомагистрали от Гюмри до государственной границы, 16,7-километрового участка трассы Ереван-Гарни от транспортного узла Верин-Птгни до Балаховита и Абовяна, 3,8-километрового участка трассы, проходящего через поселок Веди, 10-километрового участка от Норапата до Варданашена в Армавирской области, 17,2-километрового участка от Севана до Цахкунка и Зовабера и др.