Հյուսիսային Կորեան սահմանադրությունից հանել է Հարավային Կորեայի հետ վերամիավորման մասին հիշատակումները
Հյուսիսային Կորեան վերանայել է իր սահմանադրությունը՝ հեռացնելով Հարավային Կորեայի հետ վերամիավորման բոլոր հիշատակումները և ամրագրելով առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի դոկտրինը, որ Հարավային Կորեան թշնամական պետություն է։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Deutsche Welle-ից, այս մասին հայտարարվել է մայիսի 6-ին Սեուլում Հարավային Կորեայի միավորման նախարարությունում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Փոփոխությունները, ենթադրաբար, ընդունվել են մարտին Գերագույն ժողովրդական ժողովի՝ ԿԺԴՀ խորհրդարանի կողմից։ Սահմանադրության մեջ առաջին անգամ տրվում է ԿԺԴՀ տարածքի աշխարհագրական սահմանում. այն ներառում է ցամաք, ծովային ջրատարածք և օդային տարածք, որը սահմանակցում է Չինաստանին և Ռուսաստանին հյուսիսից և Կորեայի Հանրապետությանը՝ հարավից։
Միևնույն ժամանակ ընդգծվում է, որ Հյուսիսային Կորեան չի հանդուրժի իր տարածքի որևէ խախտում։
Թարմացված սահմանադրության մեջ Կիմ Չեն Ընը՝ որպես Պետական խորհրդի նախագահ առաջին անգամ պաշտոնապես անվանվում է պետության ղեկավար. նախկինում նրա պաշտոնը նկարագրվում էր որպես «պետությունը ներկայացնող գերագույն առաջնորդ»։
Առանձին հոդվածով Պետական խորհրդի նախագահին, այսինքն՝ Կիմ Չեն Ընին, հստակորեն տրվում է երկրի միջուկային ուժերի միանձնյա հրամանատարությունը։ Պաշտպանության վերաբերյալ հատուկ հոդվածում ԿԺԴՀ-ն իրեն հայտարարում է «պատասխանատու պետություն, որն ունի միջուկային զենք»։ Նաև հայտարարվում է միջուկային զենքը զարգացնելու մտադրության մասին՝ երկրի գոյատևումն ապահովելու և տարածաշրջանային ու համաշխարհային խաղաղությունը պաշտպանելու համար։
Փհենյանը մի քանի տարի շարունակ հետևողականորեն վարում է Սեուլի հետ հարաբերությունների սրման քաղաքականություն։ 2024 թ. հունվարին Կիմ Չեն Ընը պահանջեց, որ սահմանադրության մեջ ամրագրվի Հարավային Կորեայի կարգավիճակը՝ որպես «գլխավոր թշնամի»։ Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարությունը բազմիցս մերժել է բանակցելու վերաբերյալ Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Չժե Մյոնի առաջարկները։

КНДР изъяла из конституции слова о воссоединении с Югом
Северная Корея переработала конституцию, исключив из нее все упоминания о воссоединении с Южной Кореей и закрепив доктрину лидера страны Ким Чен Ына о Южной Корее как о враждебном государстве. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом стало известно в среду, 6 мая, на брифинге в министерстве по делам объединения Южной Кореи в Сеуле, где эксперт Ли Чон Чхоль проанализировал текст нового варианта конституции КНДР.
Предполагается, что поправки были приняты Верховным народным собранием - парламентом КНДР - в марте. Впервые в конституции дано географическое определение территории КНДР: она включает сушу, морские акватории и воздушное пространство, граничащие на севере с Китаем и Россией, на юге - с Республикой Корея.
Одновременно подчеркивается, что КНДР не потерпит никакого нарушения своей территории. При этом точная линия границы с Южной Кореей и спорные морские районы прямо не упоминаются. По мнению Ли Чон Чхоля, это свидетельствует о том, что Пхеньян, несмотря на доктрину "двух враждебных государств", стремится избежать немедленного возникновения новых точек напряженности.
Ким - глава государства и командующий ядерными силами
В обновленной конституции Ким Чен Ын в качестве председателя Государственного совета официально впервые назван главой государства - прежде его должность описывалась лишь как "высший руководитель, представляющий государство".
Отдельная статья прямо закрепляет за председателем Госсовета - то есть за Кимом - единоличное командование ядерными силами страны. В специальной статье об обороне КНДР объявляет себя "ответственным государством, обладающим ядерным оружием", и заявляет о намерении развивать его для обеспечения выживания страны и защиты регионального и всеобщего мира.
Курс на обострение отношений с Сеулом Пхеньян последовательно проводит уже несколько лет. В январе 2024 года Ким Чен Ын потребовал закрепить в конституции статус Южной Кореи как "главного врага". Северокорейское руководство неоднократно отвергало предложения о переговорах со стороны южнокорейского президента Ли Чжэ Мёна.