Բերդ խոշորացված համայնքի Չինչին բնակավայրը առաջին անգամ իր պատմության մեջ ասֆալտապատ ճանապարհ ունի. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Տավուշի մարզ կատարած այցի շրջանակներում մեքենայով շրջել է Բերդ խոշորացված համայնքի Չինչին բնակավայրի նոր ասֆալտապատված ճանապարհով:
‹‹Արմենպրես››-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վարչապետ Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել ‹‹Ֆեյսբուք››-ի իր էջում՝ ընդգծելով, որ հիմնանորոգման արդյունքում Չինչին բնակավայրը առաջին անգամ իր պատմության մեջ ասֆալտապատ ճանապարհ ունի:
Վարչապետի բնորոշմամբ՝ գյուղը նախկինում երբեք ասֆալտապատ ճանապարհ չի ունեցել, իսկ գյուղացիները կարողացել են օգտվել միայն գրունտային ճանապարհից:
‹‹Եթե չեմ սխալվում, ճանապարհն ավարտին է հասցվել 2024 թվականի վերջին կամ 2025 թվականի սկզբին: Կարծում եմ, որ սա ոչ միայն գյուղի, այլև բոլորիս համար պատմական իրադարձություն է››,-նշել է վարչապետը:
Վարչապետը հայտնել է, որ ՀՀ կառավարությունն այս պահին ինտերնետային կապ ապահովող ընկերությունների հետ զբաղվում է Թթուջուր-Նավուր և Գանձաքար-Իծաքար հատվածում պատշաճ ինտերնետային կապ ապահովելու ուղղությամբ: Փաշինյանը շեշտել է, որ Կառավարությունը վերոնշյալ երկու ճանապարհահատվածի համար սպասում է ներդրումային ծրագրերի:
Վարչապետը նշել է, որ իր համար առնվազն բարոյական արժեքով Թթուջուր-Նավուր և Գանձաքար-Իծաքարը ճանապարհահատվածները Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու նման նշանակություն ունի:
Վարչապետ Փաշինյանը նաև հայտնել է, որ առաջիկայում կմեկնարկի Նավուր բնակավայրի ճանապարհի շինարարությունը:
Երկրի ղեկավարը չնախատեսված կանգառ է կատարել նաև Նավուր բնակավայրում:
Նիկոլ Փաշինյանը տեսանյութում ցուցադրել է նաև Բերդի Իծաքար և Իջևանի Գանձաքար բնակավայրերն իրար կապող շուրջ 35 կիլոմետրանոց ճանապարհը, որը ևս առաջին անգամ է ասֆալտապատվել:

В поселке Чинчин расширенной общины Берд впервые в его истории появилась асфальтированная дорога: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в рамках своего визита в Тавушскую область проехал по недавно заасфальтированной дороге поселка Чинчин расширенной области Берд.
Как передает Арменпресс, премьер-министр Пашинян опубликовал видео об этом на своей странице в Facebook, подчеркнув, что в результате реконструкции в поселке Чинчин впервые в его истории появилась асфальтированная дорога.
По словам премьер-министра, раньше в поселке никогда не было асфальтированной дороги, и жители могли пользоваться только грунтовой дорогой.
«Если я не ошибаюсь, строительство завершено к концу 2024 или началу 2025 года. Я думаю, это историческое событие не только для деревни, но и для всех нас», — отметил премьер-министр.
Премьер-министр объявил, что правительство Армении в настоящее время работает с интернет-провайдерами для обеспечения надлежащего интернет-соединения на участках Ттужур-Навур и Гандзакар-Ицакар. Пашинян подчеркнул, что правительство ожидает инвестиционных программ для двух вышеупомянутых участков дорог.
Премьер-министр отметил, что для него, по крайней мере - с точки зрения моральной ценности, участки дорог Ттужур-Навур и Гандзакар-Ицакар так же важны, как и автомагистраль Север-Юг.
Премьер-министр Пашинян также объявил, что скоро начнется строительство дороги к поселку Навур.
Глава государства также совершил незапланированную остановку в поселке Навур.
В видеоролике Никол Пашинян также показал соединяющую поселки Ицакар в Берде и Гандзакар в Иджеване примерно 35-километровую дорогу, которая также была заасфальтирована впервые.