Ալ-Շարաան կոչ է արել ԵՄ-ին դադարեցնել Իսրայելի հարձակումները Սիրիայի վրա
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան կոչ է արել ԵՄ անդամ պետություններին վճռական դիրքորոշում ընդունել Իսրայելի նկատմամբ և դադարեցնել վերջինիս հարձակումները Սիրիայի տարածքի վրա՝ ընդգծելով, որ Եվրոպայի անվտանգությունը կապված է տարածաշրջանի անվտանգության հետ։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Կիպրոսում կայացած ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում Սիրիայի առաջնորդը կոչ է արել ԵՄ-ին «կրել Իսրայելի կողմից խախտումները դադարեցնելու պատասխանատվությունը» և ընդգծել, որ Իսրայելի հարձակումները ուղղված են կայունության և անվտանգության ջանքերի դեմ։
Սիրիայի առաջնորդն առաջարկել է Սիրիայի տարածքը որպես «Կենտրոնական Ասիայի և Պարսից ծոցի տարածաշրջանները եվրոպական մայրցամաքի հետ կապող այլընտրանքային և անվտանգ զարկերակ»։
Նա հայտարարել է, որ մայիսի 11-ին Բրյուսելում կսկսվի սիրիա-եվրոպական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն։

Аш-Шараа попросил ЕС остановить нападения Израиля на Сирию
Президент Сирии Ахмед аш-Шараа обратился к странам - членам Евросоюза с просьбой занять твердую позицию в отношении Израиля и остановить нападения страны на сирийскую территорию, подчеркнув что безопасность Европы связана с безопасностью региона.
"Безопасность европейского континента и нашего региона представляет собой неделимое геополитическое равновесие", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, подчеркнул он на пресс-конференции по итогам неформального саммита ЕС на Кипре.
Сирийский лидер призвал в этой связи ЕС "взять на себя ответственность за пресечение израильских нарушений" и подчеркнул, что атаки Израиля "направлены против стабильности, безопасности и усилий по восстановлению страны".
Кроме того, сирийский лидер выступил с инициативой "четырех морей", предложив территорию арабской республики в качестве "альтернативной и безопасной артерии, соединяющей регионы Центральной Азии и Персидского залива с Европейским континентом". Президент также сообщил, что 11 мая в Брюсселе начнется сирийско-европейский политический диалог на высоком уровне.