Ճապոնիան թույլատրել է մահաբեր զենքի վաճառքն այլ երկրներին
Ճապոնիան պաշտոնապես թույլատրել է տեղական արտադրության մահաբեր զենքի վաճառքն այլ երկրներին: Այս քայլով փաստացի վերջ է դրվում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո սկիզբ դրված խաղաղասիրական քաղաքականությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The New York Times-ը։
Տոկիոյում կայացած կաբինետի նիստում Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին և երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաները չեղարկել են զենքի արտահանման համար տասնամյակներ գործող սահմանափակումները: Երկիրն արդեն ստորագրել է ռեկորդային 6,5 միլիարդ դոլարի համաձայնագիր Ավստրալիայի հետ՝ ռազմանավերի մատակարարման համար։
Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարն X-ում գրառման մեջ բացատրել է, որ այս փոփոխությունն անհրաժեշտ էր «անվտանգության չափազանց բարդ միջավայրի» պատճառով։
«Ոչ մի երկիր այլևս չի կարող ինքնուրույն պաշտպանել իր խաղաղությունն ու անվտանգությունը», - հայտարարել է Տակաիչին։
The New York Times-ը գրում է, որ Տակաիչին ձգտում է ընդլայնել Ճապոնիայի պաշտպանական արդյունաբերությունը և կառուցել դաշնակիցների ավելի դիվերսիֆիկացված ցանց, քանի որ երկրի գլխավոր գործընկեր Միացյալ Նահանգների «հուսալիության հետ կապված անվստահությունն աճում է»
Ըստ հրապարակման՝ Ճապոնիան հույս ունի, որ արտահանման պայմանների մեղմացումը կարող է օգնել տարածաշրջանում զսպումն ուժեղացնելու հարցում՝ ցույց տալով Չինաստանին, Հյուսիսային Կորեային և Ռուսաստանին, որ Խաղաղօվկիանոսյան ժողովրդավարություններն այժմ կառուցում են իրենց սեփական զենքի մատակարարման շղթաները։
Նոր կանոնների շնորհիվ Ճապոնիայի ռազմական արդյունաբերության ոլորտի ընկերությունները կարող են մահաբեր զենք վաճառել 17 երկրի։
Այնուամենայնիվ, որոշ սահմանափակումներ պահպանվում են։ Ճապոնիան դեռ արգելում է զենքի մատակարարումներն այն երկրներին, որտեղ ակտիվ ռազմական գործողություններ են ընթանում։ Բացառություն կարող է լինել միայն այն դեպքում, եթե սպառնալիքի տակ է հայտնվում հենց Ճապոնիայի ազգային անվտանգությունը։

Япония разрешила продажу летального оружия другим странам
Япония официально разрешила продажу произведенного внутри страны летального оружия другим странам. Этот шаг фактически кладет конец пацифистской политике, начавшейся после Второй мировой войны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The New York Times.
На заседании кабинета министров в Токио премьер-министр Японии Санаэ Такаичи и высшие должностные лица страны отменили действовавшие десятилетиями ограничения на экспорт оружия. Страна уже подписала рекордное соглашение с Австралией на сумму 6,5 миллиардов долларов на поставку военных кораблей.
Глава японского правительства объяснил в своем посте на X, что это изменение было необходимо из-за «чрезвычайно сложной обстановки в сфере безопасности».
«Сейчас ни одна страна не может защитить свой мир и безопасность в одиночку», — сказал Такаичи.
The New York Times пишет, что Такаичи стремится расширить оборонную промышленность Японии и создать более диверсифицированную сеть союзников, поскольку «растет неопределенность в отношении надежности главного партнера страны, Соединенных Штатов».
Согласно публикации, Япония надеется, что смягчение экспортных условий поможет укрепить сдерживание в регионе, показав Китаю, Северной Корее и России, что тихоокеанские демократии сейчас создают собственные цепочки поставок вооружений.
Благодаря новым правилам японские компании оборонной промышленности могут продавать смертоносное оружие в 17 стран.
Однако некоторые ограничения остаются. Япония по-прежнему запрещает поставки оружия в страны, где ведутся активные военные действия. Исключение может быть сделано только в случае угрозы национальной безопасности Японии.