Հայաստանը ողջունում է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին Իրանի ու ԱՄՆ-ի որոշումը. Փաշինյան
Հայաստանը ողջունում է բոլոր ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին ԱՄՆ-ի և Իրանի որոշումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին X-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանը ողջունում է Իրանի և ԱՄՆ-ի կարևոր որոշումը բոլոր ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ։ Մենք նաև բարձր ենք գնահատում միջնորդական ջանքերը, այդ թվում՝ Պակիստանի ջանքերը, և խորապես համոզված ենք, որ դիվանագիտությունը պետք է գերակշռի բոլոր չլուծված հարցերը լուծելու և Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունը պահպանելու համար»,-գրել է Հայաստանի վարչապետը։
Armenia welcomes the crucial decision between US & Iran to cease all hostilities.
— Nikol Pashinyan (@NikolPashinyan) April 8, 2026
We also commend the mediation efforts, including those of Pakistan & firmly believe that diplomacy should prevail to resolve all outstanding issues & preserve peace in the Middle East.
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ երկշաբաթյա հրադադարի մասին՝ Թեհրանին տրված վերջնաժամկետից երկու ժամ առաջ։ Նա հայտնել է, որ Իրանը 10 կետից բաղկացած ծրագիր է փոխանցել միջնորդների միջոցով, և այդ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ կսկսվեն։ Իրանը նույնպես հայտարարել է երկշաբաթյա հրադադարի շուրջ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու մասին։

Prime Minister Nikol Pashinyan on Wednesday said Armenia welcomes the “crucial decision” between the United States and Iran to cease all hostilities.
“Armenia welcomes the crucial decision between US & Iran to cease all hostilities. We also commend the mediation efforts, including those of Pakistan & firmly believe that diplomacy should prevail to resolve all outstanding issues & preserve peace in the Middle East,” Pashinyan said in a statement on X.
U.S. President Donald Trump announced the agreement late on Tuesday, just two hours before a deadline he had set for Iran to open the blockaded Strait of ‌Hormuz or face the destruction of its "whole civilisation".
Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif said he had invited Iranian and U.S. delegations to meet in Islamabad on Friday for talks.