Հայաստանը կրկին կընդունի սամբոյի աշխարհի գավաթի խաղարկության հերթական փուլը
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը փաստեց, որ նախապատրաստական բոլոր աշխատանքն ավարտված են։
Նա հայտնեց, որ այս տարի սամբոյի աշխարհի գավաթի խաղարկությանը կմասնակցի 22 երկրի  570 մարզիկ:
«Երրորդ տարին անընդմեջ Հայաստանը հյուրընկալելու է այս մրցաշարը։ Մեր հավաքականները պատրաստ են մրցաշարին: Հույս ունեմ, որ մարզիկներն իրենց պրոֆեսիոնալիզմով կուրախացնեն մեր երկրպագուներին: Հայաստանը սամբոյի համաշխարհային մրցակցությունում միշտ լավագույն եռյակում կամ հնգյակում է եղել  մինչ այս պահը»,-ասաց Հայրապետյանը:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վովիկ Խոջայանի խոսքով` հավաքականների անդամները պատրաստ են այս մրցաշարին, սակայն ամեն ինչ որոշվում է  մրցագորգում:
«Սամբոյի աշխարհի գավաթին մեր հավաքականները կմասնակցեն ամբողջական կազմերով՝ թե՛ մարտական սամբոյում, թե՛ կանանց մրցաշարում»,-ասաց Խոջայանը:
Աշխարհի գործող գավաթակիր Կարեն Սարգսյանի կարծիքով ինքն ու իր թիմակիցները գտնվում են նորմալ մարզավիճակում ու ինքը ձգտելու է պահպանել գործող գավաթակրի իր կոչումն այս տարի ևս:
Սամբոյի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը Երևանում կկայանա ապրիլի 11-12-ը:  Երևանում են կայացել նաև 2024 և 2025 թվականների գավաթի խաղարկությունները։

Armenia to host Sambo World Cup for third consecutive year
Armenia will host the FIAS Sambo World Cup for the third consecutive year, with the 2026 edition set to take place on April 11–12 in Yerevan.
Mikayel Hayrapetyan, President of the Sambo Federation of Armenia, said at a press conference that all preparations have been completed and the country is ready to host the event.
A total of 570 athletes from 22 countries will participate in the competition.
The competition will feature Sport Sambo, Combat Sambo, and Blind Sambo events for both men and women.
“For the third consecutive year, Armenia will host this championship. Our national teams are ready for the competition. I hope the athletes will delight our fans with their professionalism. Up to now, Armenia has always ranked among the top three or top five in the world in sambo competitions,” Hayrapetyan said.