Իրաքը սկսել է նավթ արտահանել Սիրիայով
Իրաքը սկսել է նավթ արտահանել Իրաքի և Սիրիայի միջև գտնվող Ալ Վալիդ սահմանային անցակետով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին իրաքյան INA լրատվական գործակալությանը հայտնել է Ալ Վալիդ շրջանի ղեկավար Մուջահիդ ադ Դուլեյմին։
«Այսօր տեղի է ունեցել Իրաքի և Սիրիայի միջև գտնվող Ալ Վալիդ սահմանային անցակետի փորձնական բացումը՝ նավթատարների մուտքի համար», - ասել է ադ Դուլեյմին։
Նրա խոսքով՝ ներկայում Սիրիայի տարածք մուտքի է սպասում ավելի քան 150 նավթատար։ Դրա հետ մեկտեղ Իրաքի իշխանությունները հույս ունեն, որ այս անցակետով օրական միջին հաշվով  կանցնի առնվազն 500 ավտոցիստեռն։
Իր հերթին Reuters գործակալությունը մարտի 31-ին հաղորդել է, որ իրաքյան պետական ​​SOMO ընկերությունը, որն զբաղվում է նավթի վաճառքով, ավարտել է ապրիլ ամսից մինչև հունիս Սիրիայի տարածքով ցամաքային փոխադրումների համար ամսական շուրջ 650 հազար մետրական տոննա մազութ մատակարարելու պայմանագրերը։

Ирак начал экспортировать нефть через Сирию
Ирак начал экспорт нефти через пограничный переход Аль-Валид между Ираком и Сирией. Как передает “Арменпресс”, глава региона Аль-Валид Муджахид ад-Дулайми заявил иракскому информационному агентству INA: “Сегодня состоялось пробное открытие пограничного перехода Аль-Валид между Ираком и Сирией для въезда нефтевозов”.
Он добавил, что в настоящее время более 150 нефтевозов ожидают въезда на территорию Сирии. При этом иракские власти надеются, что через этот контрольно-пропускной пункт будет ежедневно проходить в среднем не менее 500 автоцистерн.
Агентство Reuters 31 марта сообщило, что иракская государственная компания SOMO, занимающаяся продажей нефти, заключила контракты на поставку около 650 000 метрических тонн мазута в месяц, с апреля по июнь, для транспортировки автотранспортом по суше через Сирию.