Ալեն Սիմոնյանը իր մասնակցությամբ միջադեպի վերաբերյալ մանրամասներ է հայտնել
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է ներկայացրել մարտի 26-ին Ազգային ժողովի շենքի մոտ իր մասնակցությամբ միջադեպից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ալեն Սիմոնյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում պատմում  է, որ ԱԺ շենքի՝ Դեմիրճյան փողոցի մուտքի մոտ նկատել է անհայտ կորածների հարազատների, մոտեցել է նրանց, զրուցել են։ «Դեմիրճյան փողոցով անցնելիս տեսա, որ անհատ կորածների ծնողներ կան հավաքված։ Ես տեսա, մոտեցա, զրուցեցինք տարբեր բաների մասին, նրանք իրենց վրդովմունքը հայտնեցին և այլն։ Երբ արդեն հեռանում էի այդ մարդկանց հետ խոսելուց հետո, ինձ ընդառաջ էր գալիս ինձ հայտնի Միկա անունով անձնավորություն, որին գիտեմ համացանցից։ Նա համացանցում բազմաթիվ տեսանյութեր է անում իմ հետ կապված։ Նա իմ հետ կապված տեսանյութ էր արել, երբ գնացել էի երեխայիս դպրոցի հանդեսին։ Ինձ հետ կապված էլի տեսանյութեր է արել, մի խոսքով՝ ինձ քաջ հայտնի անձնավորություն է։ Ես տեսա, որ տեսախցիկը նրա ձեռքին է, մոտեցավ, բնական է, որ ես որևիցե ձևով ցանկություն չունեի նրա հետ առնչվել և առաջարկեցի ինձանից հնարավորինս հեռու մնալ։ Միգուցե, ավելի կոպիտ եմ արտահայտվել, երբ նա շարունակեց և սկսեց ավելի առաջ գալ, բայց որևիցե սեռական բնույթի հայհոյանք չի եղել, դրանից հետո էլ «արա» բառից ավել որևէ բան չի եղել, երբ նա սկսեց չենթարկվել անվտանգության աշխատակիցներին և անընդհատ մոտիկ գալ և սադրել։ Դրանից հետո նա սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցրեց իմ հասցեին, և դա տեսանյութում երևում է։ Ես նրան պատասխանեցի և փորձեցի հեռանալ։ Դրանից հետո ևս մեկ անձնավորություն մոտեցավ , որին չէի ճանաչում։ Կարծելով, որ դա անհայտ կորած ծնողներից մեկն է, գուցե, ինչ-որ քաղաքացի է, բայց պարզվեց, որ այդ անձնավորությունը եկել էր, ինչպես ինքն էր արտահայտվում, իր ընկերոջ բարի համբավը պաշտպաներ։ «Ով որ իմ ընկերոջը, ես նրա սենցը-նենցը խոսույթով» սկսեց մոտենալ իմ ուղղությամբ, որին ոստիկանները հետագայում հեռացրեցին։ Հետո պարզվեց, որ նա ինչ-որ կուսակցության ղեկավար է։ Դրանից հետո նորից հանդիպեց անհայտ կորածների հարազատներին, որոնց արդեն ճանաչում էի։ Մի փոքր զրույց ունեցանք, թե ինչ կարելի է անել իրենց խնդրի հետ կապված, նույնիսկ այդքանից հետո բան պայմանավորվեցինք, որը ես կճշտեմ իրենց կփոխանցեմ։ Բայց, հասկանալով, որ իրավիճակը լարված է, որովհետև ակնհայտ էր, որ այդ սադրանքն ու խուլիգանությունը նյարդ էր մտցրել այնտեղ հավաքված ժողովրդի մեջ, մարդիկ կային, որ ոգելից խմիչք էին օգտագործել, ես այնտեղից հեռացա։ Այդ ընթացքում ևս մի սադրանք տեղի ունեցավ, ևս մեկ քաղաքացի մոտեցավ, որը նույն տրամաբանության մեջ էր։ Մի խոսքով՝ այսօր Դեմիրճյան փողոցում սադրանքների շարանի միջով եմ անցել։ Բայց մի բան պետք է ասեմ։ Շատ ցավալի է և զզվելի է, որ այդ մարդկանց ցավը որոշ քաղաքական միավորներ ու որոշ մարդիկ փորձում են օգտագործել իրենց քաղաքական նպատակներով։ Ես ցավում եմ դրա համար և պետք է ասեմ, որ այդ սադրանքները չեն անցնելու։ Այո, ինձ համար էլ է դժվար նման իրավիճակներում հայտնվելը՝ էմոցիոնալ առումով, մարդկային առումով։ Եվ հույս ունեմ, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի, ով հիմա լսում է, նայելով տեսանյութերը, կարող է պատկերացնել այն իրավիճակը, որը ես նկարագրեցի»,- ասել է Սիմոնյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԱԺ շենքի՝ Դեմիրճյան փողոցի մուտքի մոտ միջադեպ էր տեղի ունեցել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և մի խումբ քաղաքացիների մասնակցությամբ։ ՆԳՆ-ից «Արմենպրես»-ին հայտնել էին, որ միջադեպի հետևանքով 2 անձ բերման է ենթարկվել Ոստիկանության Արաբկիրի բաժին։

Председатель НС Армении Ален Симонян представил подробности инцидента с его участием
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян представил подробности инцидента с его участием, который произошел 26 марта возле здания парламента.
Как сообщает Арменпресс, в опубликованном в Facebook видео Ален Симонян говорит, что около входа в здание Национального Собрания на улице Демирчяна заметил родственников пропавших без вести лиц, подошел к ним и поговорил.
«Проходя по улице Демирчяна, я увидел, что собрались родители пропавших без вести. Я увидел их, подошел к ним, и мы поговорили о разных вещах, они выразили свое возмущение и т. д. Когда я уходил после разговора с этими людьми, ко мне подошел человек по имени Мика, которого я знаю из интернета.
Он снимает обо мне много видео в интернете. Он сделал также видео обо мне, когда я была на школьном выступлении своего ребенка. Он делал и другие видео обо мне, короче говоря, он мне хорошо известен.
Я увидел, что у него в руке камера, он подошел, естественно, у меня не возникло никакого желания как-либо с ним взаимодействовать, и я предложил ему держаться от меня как можно дальше. Возможно, я выразился более грубо, когда он продолжил и начал приближаться, но никаких оскорблений сексуального характера не было, и кроме слова «ара» [разговорное, грубоватое обращение к лицу мужского пола — ред.], когда начал не подчиняться охранникам, приближаться и провоцировать.
После этого он озвучил в мой адрес оскорбления сексуального характера, что видно на видео. Я ответил ему и попытался уйти. Затем ко мне подошел другой человек, которого я не знал. Подумав, что это кто-то из родственников пропавших без вести, или, возможно, какой-то гражданин, но выяснилось, что этот человек пришел, как он выразился, защитить добрую репутацию своего друга.
Со словами «кто тронет моего друга, я его…» он начал подходить ко мне, после чего полиция его задержала. Затем выяснилось, что он лидер какой-то партии. После этого я снова встретился с родственниками пропавших без вести, которых я уже знал. У нас состоялся короткий разговор о том, что можно сделать в связи с их проблемой, и мы договорились по одному вопросу, что я уточню и передам им.
Но, понимая, что ситуация напряженная, поскольку было очевидно, что провокация и хулиганство передались собравшимся там людям, и что среди них были нетрезвые люди, я ушел. В это время произошла еще одна провокация, и подошел другой гражданин, который действовал в той же логике.
Короче говоря, сегодня я прошел через серию провокаций на улице Демирчяна. Но я должен сказать одно. Очень печально и отвратительно, что некоторые политические силы и некоторые люди пытаются использовать боль этих людей в своих политических целях. Мне очень жаль, и я должен сказать, что эти провокации не пройдут. Да, мне тоже трудно оказаться в таких ситуациях, трудно эмоционально и по-человечески. И я надеюсь, что каждый гражданин, который сейчас слушает, посмотрев видео, может представить себе ситуацию, которую я описал», — сказал Симонян.
Как сообщалось ранее, перед входом в здание Национального Собрания со стороны улицы Демирчяна произошел инцидент между собравшимися гражданами и спикером парламента Аленом Симоняном. Как сообщили «Арменпресс» в МВД, в результате инцидента 2 человека были доставлены в Арабкирский отдел полиции.