Ծափաթաղում 3-ամյա երեխային սպանած Արմեն Օվանեսովը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման
Գեղարքունիքի մարզի Ծափաթաղ բնակավայրում 3-ամյա երեխային կյանքից զրկած Արմեն Օվանեսովը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման։
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Datalex դատական տեղեկատվական համակարգից։
Մարտի 25-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում դատավոր Արտավազդ Կարապետյանը հրապարակել է վճիռը, որի համաձայն՝ Արմեն Օվանեսովը մեղավոր է ճանաչվել և նրա նկատմամբ որպես պատիժ է կիրառվել ցմահ ազատազրկումը։
Օվանեսովին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155 -րդ հոդվածի    երկրորդ մասի  3,5,9 կետերով։
Մեղադրական եզրակացության մեջ նշվում է, որ Արմեն Օվանեսովին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա կասկածներ ունենալով, որ Տիգրան Օվանեսովը իր երեխան չէ և այդ կապակցությամբ առաջացած վրեժի շարժառիթով, 2025թ. հոկտեմբերի 27-ին իր մերձավոր ազգական հանդիսացող, անօգնական վիճակում գտնվող անչափահաս Տիգրան Օվանեսովին ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ համայնքի Ծափաթաղ բնակավայրին հարակից դաշտամիջյան հատվածում ձեռքով կոկորդից սեղմելու եղանակով սպանել է նրան, ապա դիակը դաշտամիջյան տարբեր հատվածներում թաքցնելուց հետո տեղափոխել է Ջիլ բնակավայր տանող խաչմերուկին հարակից դաշտամիջյան հատված, որտեղ 2025թ. նոյեմբերի 2-ին դիակը հայտնաբերվել է:

Убийца 3-летнего ребенка получил пожизненное
Армен Ованесов, убивший 3-летнего ребенка в поселке Цапатаг Гегаркуникской области Армении, приговорен к пожизненному заключению.
Как передает Арменпресс, об этом сообщается в судебной информационной системе Datalex.
В ходе судебного заседания, состоявшегося 25 марта, судья Артавазд Карапетян огласил приговор, согласно которому Армен Ованесов признан виновным и приговорен к пожизненному заключению.
Ованесову предъявлены обвинения по пунктам 3, 5, 9 части второй статьи 155 Уголовного кодекса Республики Армения.
В обвинительном заключении говорится, что Армен Ованесов обвиняется в том, что, сомневаясь в том, что Тигран Ованесов является его ребенком и руководствуясь возникшим в связи с этим мотивом мести, намереваясь незаконно лишить жизни своего близкого родственника, беззащитного несовершеннолетнего Тиграна Ованесова, 27 октября 2025 года задушил его руками посреди поля возле поселка Цапатаг общины Чамбарак Гегаркуникской области, а затем, прятал и перепрятывал тело в разных частях поля, в конце переместив его на середину поля возле перекрестка, ведущего к поселку Джил, где тело малыша и было обнаружено 2 ноября 2025 года.