Մտավոր սեփականության համակարգի զարգացումը ՀՀ կառավարության համար ռազմավարական առաջնահերթություն է. էկոնոմիկայի փոխնախարար
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 16-18-ը Իսպանիայի թագավորության Ալիկանտե քաղաքում մասնակցել է ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող և European Union Intellectual Property Office-ի (EUIPO) կողմից իրականացվող «EU4IP» ծրագրի շահառու երկրների ներկայացուցիչների հանդիպմանը։
Անուշիկ Ավետյանն իր բացման խոսքում ներկայացրել է մտավոր սեփականության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և Կառավարության առաջնահերթությունները։ Նա ընդգծել է, որ մտավոր սեփականության պաշտպանությունը հանդիսանում է ՀՀ և ԵՄ համագործակցության կարևոր ուղղություններից մեկը՝ մասնավորապես CEPA համաձայնագրի շրջանակում։
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ մտավոր սեփականության համակարգի զարգացումը Կառավարության համար ռազմավարական առաջնահերթություն է՝ հաշվի առնելով դրա կարևոր դերը նորարարության, տնտեսական աճի և ստեղծարար ոլորտների զարգացման գործում։ Ներկայացվել են նաև առաջիկա ծրագրերը, այդ թվում՝ հեղինակային իրավունքի մասին նոր օրենքի ընդունումը, մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման ազգային ռազմավարության մշակումը, աշխարհագրական նշումների վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությունները և համակարգի շարունակական թվայնացումը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավար Քրիստինե Համբարյանը ներկայացրել է ոլորտի ներկա իրավիճակը, իրականացվող ծրագրերը և EUIPO հետ նախատեսվող հետագա համագործակցության ուղղությունները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «EU4IP» ծրագրի շրջանակում 2026 թ. նախատեսվող միջոցառումները, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Այցի ընթացքում կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր EUIPO-ի և ՀՀ մտավոր սեփականության գրասենյակի միջև, որը նոր մակարդակի է բարձրացնում ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը։
Քննարկումները կենտրոնացած են եղել մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և կիրարկման արդյունավետության բարձրացման, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և միջազգային լավագույն փորձի ներդրման վրա։ Միաժամանակ ընդգծվել է «EU4IP» ծրագրի կարևորությունը՝ որպես համագործակցության, փորձի փոխանակման և համատեղ լուծումների մշակման հարթակ։
«Նման ձևաչափով հանդիպումները կարևոր դեր ունեն միջազգային համագործակցության ամրապնդման, Հայաստանի մտավոր սեփականության համակարգի զարգացման, եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցման և ԵՄ-ի հետ տնտեսական օրակարգի խորացման տեսանկյունից»,- նշել է Անուշիկ Ավետյանը։

Развитие системы интеллектуальной собственности является стратегическим приоритетом для правительства Армении - заместитель министра экономики
Делегация Армении во главе с заместителем министра экономики РА Анушик Аветян 16-18 марта в Аликанте, Испания, приняла участие во встрече стран-бенефициаров программы «EU4IP», финансируемой ЕС и реализуемой Ведомством интеллектуальной собственности Европейского союза (EUIPO).
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство экономики РА, в своем вступительном слове Анушик Аветян представила реформы, проводимые в секторе интеллектуальной собственности, и приоритеты правительства. Она подчеркнула, что защита интеллектуальной собственности является одним из важных направлений сотрудничества между РА и ЕС, в частности, в рамках соглашения CEPA.
Заместитель министра отметила, что развитие системы интеллектуальной собственности является стратегическим приоритетом для правительства, учитывая ее важную роль в инновациях, экономическом росте и развитии креативных секторов. Также были представлены предстоящие проекты, в том числе принятие нового закона об авторском праве, разработка национальной стратегии развития сектора интеллектуальной собственности, законодательные инициативы в области географических указаний и текущая цифровизация системы.
Руководитель управления интеллектуальной собственности Министерства экономики РА Кристине Гамбарян представила текущую ситуацию в секторе, реализованные проекты и запланированные направления дальнейшего сотрудничества с EUIPO.
В ходе встречи обсуждались запланированные мероприятия в рамках программы «EU4IP» на 2026 год, а также возможности развития двустороннего сотрудничества.
В ходе визита был подписан Меморандум о взаимопонимании между EUIPO и Управлением интеллектуальной собственности Республики Армения, который выводит институциональное сотрудничество на новый уровень.
Обсуждения были сосредоточены на повышении эффективности защиты и обеспечения соблюдения прав интеллектуальной собственности, развитии институционального потенциала и внедрении передового международного опыта. Одновременно была подчеркнута важность программы «ЕС4ИП» как платформы для сотрудничества, обмена опытом и разработки совместных решений.
«Встречи в таком формате играют важную роль в укреплении международного сотрудничества, развитии системы интеллектуальной собственности Армении, ее приведении в соответствие с европейскими стандартами и углублении экономической повестки дня с ЕС», — отметила Анушик Аветян.