Սիրիական բանակը հայտարարել է Իրաքի տարածքից իր բազայի հրթիռակոծման մասին
Հասաքեի նահանգում գտնվող սիրիական բանակի ռազմաբազան հրթիռակոծության է ենթարկվել Իրաքի տարածքից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է SANA պետական լրատվական գործակալությունը:
Ըստ Սիրիայի բանակի՝ Հասաքեի նահանգի Յարուբիա բնակավայրի մերձակայքում գտնվող ռազմաբազաներից մեկը թիրախավորվել է հինգ հրթիռով, որոնք արձակվել են Իրաքի Թել ալ-Հավա գյուղի տարածքից։
Նշվում է, որ այս միջադեպի շուրջ իրաքյան կողմի հետ փոխգործակցություն է հաստատվել։ Իրաքյան բանակը սկսել է ներգրավված անձանց որոնելու գործողություն։
Ըստ հրապարակման՝ սիրիական բանակը լիակատար մարտական պատրաստության վիճակի է բերվել և կկատարի իր պարտականությունները երկրի տարածքը պաշտպանելու և ցանկացած գրոհ հետ մղելու գործում։
Ամերիկյան ուժերը դուրս են եկել Սիրիայի ռազմաբազաների մեծ մասից, այդ թվում՝ այն բազայից, որը ենթարկվել է հրթիռակոծության. այն սիրիական բանակին է հանձնվել փետրվարին։

Сирийская армия сообщила о ракетном обстреле своей базы с территории Ирака
Военная база сирийской армии в провинции Хасака подверглась ракетному обстрелу с территории Ирака. Как передает Арменпресс, об этом сообщает государственное информационное агентство SANA.
По данным сирийской армии, одна из военных баз вблизи поселка Ярубия в провинции Хасака была обстреляна пятью ракетами, выпущенными из района деревни Тель-эль-Хава в Ираке.
Отмечается, что в связи с этим инцидентом налажено сотрудничество с иракской стороной. Иракская армия начала операцию по поиску причастных к этому лиц.
По данным издания, сирийская армия приведена в состояние полной боевой готовности и будет выполнять свои обязанности по защите территории страны и отражению любых атак.
Американские войска выведены с большинства военных баз в Сирии, включая базу, подвергшуюся ракетному обстрелу. Она была передана сирийской армии в феврале.