Լիբանանում պատերազմն ամեն օր մեկ դասարանի չափ երեխայի մահվան կամ վիրավորվելու պատճառ է դառնում. ՅՈՒՆԻՍԵՖ
Լիբանանում Իսրայելի հարձակումներով արդեն երկու շաբաթ շարունակվող պատերազմի պայմաններում օրական վիրավորվում կամ սպանվում է մեկ դասարանի չափ երեխա։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Reuters-ի հետ հարցազրույցում ասել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Թեդ Չայբանը։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ մարտի 2-ից ի վեր, երբ լիբանանյան «Հեզբոլլահ» զինված խմբավորումը միացել է տարածաշրջանային պատերազմին՝ կրակելով Իսրայելի տարածքի վրա, Լիբանանի վրա Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 111 երեխա, 334-ը՝ վիրավորվել են։
«Պատերազմի սկզբից ի վեր Լիբանանում ամեն օր մեկ դասարանի չափ երեխա է սպանվում կամ վիրավորվում», - ասել է Թեդ Չայբանը։
Վերջին շաբաթների ընթացքում պատերազմի հետևանքով տարածաշրջանում զոհվել է 1200 երեխա, որից մոտ 200-ը՝ Իրանում, չորսը՝ Իսրայելում և մեկը՝ Քուվեյթում։
Իսրայելը պնդում է, որ միտումնավոր չի թիրախավորում քաղաքացիական անձանց, և որ իր նախազգուշացումները քաղաքացիական անձանց բավարար ժամանակ են տալիս հեռանալու համար, նախքան հարվածները տեղի կունենան։
Լիբանանի տվյալների համաձայն՝ մարտի 2-ից ի վեր Լիբանանում Իսրայելի հարվածներից զոհվել է ավելի քան 900 մարդ, իսկ տեղահանվել են՝ ավելի քան 1 միլիոնը։
Նրանց թվում են 350,000 երեխաներ։ «Դա ամբողջությամբ խաթարում է երեխաների կյանքը։ Ոչ տուն, ոչ դպրոց, ոչ էլ նորմալ կյանքի զգացողություն», - ասել է Չայբանը։

Война в Ливане ежедневно становится причиной гибели или ранения детей: ЮНИСЕФ
В условиях продолжающихся уже две недели военных действий в Ливане между Израилем и группировкой “Хезболла” ежедневно гибнут и получают ранения и дети. Как сообщает “Арменпресс”, об этом в интервью агентству “Reuters” заявил заместитель исполнительного директора ЮНИСЕФ по гуманитатрной деятельности Тед Чайбан.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, со 2 марта, когда ливанская боевая группировка “Хезболла” присоединилась к региональной войне, обстреляв территорию Израиля, в результате израильских ударов по Ливану погибли по меньшей мере 111 детей и 334 получили ранения.
Израиль настаивает на том, что он не наносит преднамеренных ударов по гражданскому населению и что его предупреждения позволяют гражданским лицам эвакуироваться до начала ударов.
Со 2 марта в результате израильских ударов в Ливане погибло более 900 человек, более 1 миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома
Среди них 350 000 детей. “Это полностью разрушает жизнь детей. Нет дома, нет школы, нет ощущения нормальной жизни”, — сказал Чайбан.