Իրանի քաղաքական համակարգն ամուր է. Արաղչին խոսել է իր հնարավոր թիրախավորման մասին
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ունի ամուր քաղաքական կառուցվածք, և այս կամ այն գործչի բացակայությունը չի կարող անդրադառնալ կառուցվածի ընդհանուր գործունեության վրա։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում ասել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին՝ անդրադառնալով իսրայելական վերջին հարվածի հետևանքով Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի սպանությանը և հայտարարելով, որ «ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը չեն հասկանում այս պարզ ճշմարտությունը»։
«Իհարկե, անհատները կարող են ազդեցիկ լինել, և ամեն մեկն իր դերն ունի։ Սակայն ամենակարևորն այն է, որ Իրանում քաղաքական համակարգը շատ ամուր կառուցվածք ունի։ Մենք չունենք մեր առաջնորդից ավելի կարևոր անձ, սակայն անգամ նա նահատակվեց, իսկ համակարգը չդադարեց աշխատանքը»,- ասել է Արաղչին։
Նա նշել է, որ անգամ ԱԳ նախարարի սպանվելու դեպքում էլ կլինի նոր նշանակում։
Լրագրողը փորձել է ճշտել՝ արդյոք սա ենթադրում է, որ Իրանի ԱԳ նախարարը կարող է թիրախ լինել։ «Ցանկացած մարդ կարող է դառնալ թիրախ։ Վերջին օրերին մենք տեսնում ենք, որ նրանք չեն երկմտում որևէ տարածք թիրախավորելուց։ Մինչև այս պահը 53 հիվանդանոց է թիրախավորվել Իրանում։ Թիրախավորվել են շատ դպրոցներ։ Մինաբի դպրոցը, որտեղ 168 աշակերտ սպանվեց, ամենաակնառու ապացույցն է, սակայն եղել են նաև այլ հարձակումներ։ Բանկային մասնաճյուղեր, բնակելի շենքեր են հարձակման ենթարկվել, քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, քաղաքացիական անձինք։ Հնարավոր է, որ կարող է թիրախավորվել նաև արտաքին գործերի նախարարը»,- ասել է Արաղչին։
Նա ընդգծել է սակայն, որ իրենք շարունակում են հաստատակամորեն աշխատել հանուն Իրանի շահերի ու հետաքրքրությունների։ «Անկասկած, մենք պատրաստ ենք նաև մեր կյանքը տալ, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի», ասել է նա։

В Иране довольно прочная политическая система: Аббас Арагчи не отрицает вероятность стать мишенью удара
Исламская Республика Иран имеет прочную политическую структуру, и отсутствие того или иного деятеля не может повлиять на общее функционирование этой структуры. Как передает “Арменпресс”, министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи сказал об этом в интервью Al Jazeera, говоря об убийстве секретаря Высшего совета национальной безопасности Али Лариджани от израильского удара. Он подчеркнул, что США и Израиль не понимают этой простой истины.
“Конечно, личности могут оказывать влияние, и у каждого есть своя роль. Однако самое главное, что политическая система в Иране имеет очень прочную структуру. У нас нет более важного человека, чем наш лидер, но даже когда погиб он, система не перестала действовать”, — сказал Арагчи.
Он отметил, что и в случае убийства министра иностранных дел будет назначен новый человек.
На вопрос журналиста, подразумевает ли он под этим, что и министр иностранных дел Ирана может стать мишенью. “Мишенью может стать кто угодно. В последние дни мы видим, что они не колеблясь нападают на любые территории. На данный момент в Иране удары нанесены по 53 больницам. Многие школы подверглись нападениям. Школа в Минабе, где погибли 168 учениц, — самое очевидное тому доказательство, но были и другие нападения. Ударам подвергались отделения банков, жилые дома, политики, ученые, мирные жители. Возможно, что мишенью может стать и министр иностранных дел”, — сказал Арагчи.