ԵՄ-ն կքննարկի Հորմուզի նեղուցը բաց պահելու հարցը․ Կալաս
Եվրամիության անդամ երկրները քննարկելու են, թե ինչ կարող է անել եվրոպական կողմը՝ բաց պահելու Հորմուզի նեղուցը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով France 24-ը, այս մասին Բրյուսելում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
«Մեր շահերից է բխում Հորմուզի նեղուցը բաց պահելը, և այդ պատճառով մենք նաև քննարկում ենք, թե ինչ կարող ենք անել այս առումով եվրոպական կողմից», - ասել է նա՝ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների  հետ հանդիպումից առաջ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 16-ին սոցցանցերում գրառում էր կատարել՝ նշելով, որ բոլոր այն երկրները, որոնք նավթ են ստանում Հորմուզի նեղուցով, պետք է քայլեր ձեռնարկեն այդ հատվածով նավագնացության վերաբացման համար։
Իրանը թույլ չի տալիս նավթային լցանավերի տեղաշարժը Հորմուզի նեղուցով այն բանից հետո, ինչ Միացյալ Նահանգներն ու Իսրայելը փետրվարի 28-ին հարձակում սկսեցին իրանական կողմի դեմ՝ պատճառաբանելով պաշտոնական Թեհրանի կողմից միջուկային զենքի մշակման ծրագրերով։ Ի պատասխան իրանական կողմը սկսեց հարվածներ հասցնել Իսրայելին ու Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Պատերազմի հետևանքով տուժել են նաև Հորմուզի նեղուցում գտնվող առևտրային նավեր ու լցանավեր։

ЕС обсудит вопрос сохранения Ормузского пролива открытым - Каллас
Государства-члены Европейского союза обсудят, что может сделать европейская сторона для сохранения Ормузского пролива открытым. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на France 24, об этом заявила Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас в беседе с журналистами в Брюсселе.
«В наших интересах сохранить Ормузский пролив открытым, поэтому мы также обсуждаем, что мы можем сделать на европейской стороне в этом отношении», — сказала она перед встречей с министрами иностранных дел ЕС.
16 марта президент США Дональд Трамп написал в социальных сетях, отметив, что все страны, получающие нефть через Ормузский пролив, должны предпринять шаги для возобновления судоходства через этот участок.
Иран блокирует проход нефтяных танкеров через Ормузский пролив с тех пор, как 28 февраля США и Израиль начали атаку на Иран, обвинив Тегеран в разработке ядерного оружия. В ответ Иран начал атаки на Израиль и американские военные базы на Ближнем Востоке. В ходе войны также были повреждены торговые суда и танкеры в Ормузском проливе.