Բրուները հայտարարել է, որ աշխատանք է տարվում ԵՄ վիզաների համար դիմելու գործընթացը սահուն դարձնելու ուղղությամբ
ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրուների դիտարկմամբ՝ ՀՀ քաղաքացիների շրջանում մեծացել է դեպի Եվրոպական Միության երկրներ ճամփորդելու հետաքրքրությունը, ինչի մասին վկայում է նաև վիզաների համար դիմումների թվի աճը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս հանագամանքին Մագնուս Բրուներն անդրադարձավ ՀՀ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ կարճաժամկետ վիզաներ ստանալու համար դիմումները, մասնավորապես՝ 2024-ին, 2023 թվականի համեմատ, աճել են 10 տոկոսով։
«Ավելի քան 100 հազար դիմորդներ են գրանցվել, ինչը ցույց է տալիս Հայաստանի քաղաքացիների հետաքրքրվածությունը դեպի ԵՄ ճամփորդությունների նկատմամբ։ Սա, իհարկե, դրական առաջընթաց է»,-ասաց Բրուները՝ հավելելով, որ վիզաների դիմումների հերթերը կառավարելու համար ԵՄ անդամ պետությունների հյուպատոսական բաժինները բավականին լարված են աշխատում, և ԵՄ գործընկերների հետ աշխատանք է տարվում՝ նոր անձնակազմի ներգրավմամբ սահուն դարձնելու և հեշտացնելու այդ գործընթացը։

EU works to streamline visa application process in Armenia
EU Commissioner for Internal Affairs and Migration, Magnus Brunner, said on Thursday in Yerevan that Armenian nationals are showing growing interest in traveling to the EU, as reflected in the rising number of visa applications.
He made the remarks at a joint press conference with the Armenian Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan.
According to Brunner, applications for short-term visas, particularly in 2024, have increased by 10 percent compared to 2023.
“More than 100,000 applicants have registered, which demonstrates Armenian citizens’ strong interest in traveling to the EU. This is, of course, a positive development,” he said, adding that consular sections of EU member states are working under considerable workload to manage the visa application queues.
Brunner also noted that efforts are underway with EU partners to streamline and facilitate the process by bringing in additional staff.