Երևանում կտեղադրվի Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի կիսանդրին
Ֆրանսիական դիմադրության շարժման մարտիկ, Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի կիսանդրին կտեղադրվի Երևանի կենտրոնում գտնվող այգիներից մեկում, որը կրում է հենց Միսաք Մանուշյանի անունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան որոշումն ընդունվել է Երևանի ավագանու մարտի 12-ի նիստում։
«Դա մրցութային ընթացակարգով անցած շատ հետաքրքիր ստեղծագործություն է, որը տեղադրելու ենք հենց Միսաք Մանուշյանի անվան այգում»,- խոսելով որոշման մասին՝ արձանագրեց քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Հայ բանաստեղծ, ֆրանսիական դիմադրության շարժման մարտիկ, հակաֆաշիստ և Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանը երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում եղել է եվրոպական ներգաղթյալներից, այդ թվում՝ մեծաթիվ հրեաներից կազմված խմբավորման ղեկավար, որն իրականացրել է դիվերսիաներ ընդդեմ նացիստների: Կարծիք կա, որ Մանուշյանի խումբը եղել է ամենաակտիվը Ֆրանսիական դիմադրության շարժման ընթացքում։ Մանուշյանն ու նրա ընկերներից շատերը ձերբակալվել են 1943 թվականի նոյեմբերին և 1944 թվականի փետրվարի 21-ին մահապատժի ենթարկվել նացիստների կողմից: Նա ճանաչվել է Ֆրանսիական դիմադրության շարժման հերոս:

В Ереване установят бюст Национального героя Франции Мисака Манушяна
Бюст французского участника Сопротивления и Национального героя Франции Мисака Манушяна будет установлен в одном из парков в центре Еревана, носящем имя Мисака Манушяна.
По сообщению «Арменпресс», соответствующее решение было принято на заседании Ереванского совета старейшин 12 марта.
«Это очень интересное произведение, прошедшее конкурсный отбор, которую мы установим в парке имени Мисака Манушяна», — сказал мэр Еревана Тигран Авинян, комментируя решение.
Армянский поэт, участник Сопротивления, антифашист и Национальный герой Франции Мисак Манушян во время Второй мировой войны был в числе европейских иммигрантов, в том числе большого числа евреев, которая проводила диверсии против нацистов. Существует мнение, что группа Манушяна была наиболее активной во время французского движения Сопротивления. Манушян и многие его друзья были арестованы в ноябре 1943 года и казнены нацистами 21 февраля 1944 года. Он был признан героем французского движения Сопротивления.