Նիկոլ Փաշինյանը և Ռոբերտա Մեցոլան քննարկել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Ստրասբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հանդիպումը։
Հանդիպումից առաջ տեղի է ունեցել վարչապետի պաշտոնական դիմավորման արարողությունը, որից հետո Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել Եվրոպական խորհրդարանի «Ոսկե գրքում»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Ռոբերտա Մեցոլան ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը և նշել, որ այսօրվա հանդիպումն ու վարչապետ Փաշինյանի ելույթը կարևոր հնարավորություն են անդրադառնալու Հայաստան–Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքին։
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հանձնառու է հետևողականորեն զարգացնելու Եվրամիության հետ փոխգործակցությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել նաև Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների առաջմղման գործում Եվրամիության շարունակական աջակցությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին՝ ընդգծելով խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը։

Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met with President of the European Parliament Roberta Metsola in Strasbourg, the Armenian government said in a readout.
The meeting was preceded by an official welcoming ceremony for the prime minister. Pashinyan also signed the European Parliament’s Golden Book, the Prime Minister’s Office said in a readout.
Metsola welcomed Pashinyan’s visit and said the meeting and the prime minister’s upcoming speech provided an important opportunity to reflect on the further development of Armenia–European Union relations, as well as on the democratic and institutional reforms being implemented in Armenia.
Pashinyan expressed gratitude for the invitation and said the Armenian government is committed to consistently developing cooperation with the European Union. He also highly appreciated the EU’s continued support for the reforms underway in Armenia.
The sides discussed a number of issues on the agenda of Armenia–EU cooperation and also touched upon regional developments, emphasizing the importance of efforts aimed at strengthening peace and stability.