ԿԸՀ նախագահն ապատեղեկատվության տարածումն ամենամեծ ռիսկն է համարում կայանալիք ԱԺ ընտրությունների համար
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը 2026 թվականին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների համար ամենամեծ ռիսկը կեղծ տեղեկատվության տարածումն է համարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վահագն Հովակիմյանը նման կարծիք է արտահայտել մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Ամենամեծ ռիսկը, որ այս պահին մենք գնահատում ենք ընտրությունների համար, կեղծ տեղեկատվության տարածումն է․ կեղծիքը, որը մեր պարագայում, օրինակ, նաև միտված է ընտրական համակարգի նկատմամբ անվստահություն ձևավորելուն»,-նշեց Վահագն Հովակիմյանը։
Անդրադառնալով քվեարկության ժամանակ ընտրատեղամասերից իրականացվելիք հեռարձակումներին՝ Վահագն Հովակիմյանը նշեց, որ նախորդ ընտրությունների ժամանակ  դրանք իրականացվել են 1500 տեղամասից, որոնք ներառում էին ընտրողների 97 տոկոսին։
«2026 թվականի ընտրությունների ժամանակ մենք 300+ ընտրող ունեցող տեղամասերից ապահովելու ենք հեռարձակում, ինչը նշանակում է մոտ 1800 տեղամաս։ Ստացվում է, որ մենք ուղիղ եթեր ենք ապահովելու ընտրողների 99 տոկոսը ներառող տեղամասերից։ Այդ ուղիղ եթերը հնարավորություն է տալիս մեզ գնալ ցանկացած խնդրի հետևից»,-ասաց ԿԸՀ նախագահը։

Председатель ЦИК Армении считает распространение дезинформации самым большим риском для предстоящих выборов в Национальное Собрание
Председатель Центральной избирательной комиссии Ваагн Овакимян считает распространение ложной информации самым большим риском для предстоящих в 2026 году парламентских выборов.
По сообщению «Арменпресс», Ваагн Овакимян высказал такое мнение на пресс-конференции.
«Самый большой риск, который мы сейчас оцениваем для выборов, — это распространение ложной информации. Мошенничество, которое в нашем случае, например, также направлено на подрыв доверия к избирательной системе», — отметил Ваагн Овакимян.
Говоря о трансляциях, которые будут проводиться с избирательных участков во время голосования, Ваагн Овакимян отметил, что на предыдущих выборах они проводились с 1500 избирательных участков, что охватило 97 процентов избирателей.
«Во время выборов 2026 года мы будем вести трансляции с избирательных участков с более чем 300 избирателями, что составляет около 1800 участков. Получается, что мы будем вести прямые трансляции с избирательных участков, охватывающие 99 процентов избирателей. Эта прямая трансляция позволяет нам освещать любые вопросы», — заявил председатель ЦИК.