ԿԸՀ նախագահն ապատեղեկատվության տարածումն ամենամեծ ռիսկն է համարում կայանալիք ԱԺ ընտրությունների համար
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը 2026 թվականին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների համար ամենամեծ ռիսկը կեղծ տեղեկատվության տարածումն է համարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վահագն Հովակիմյանը նման կարծիք է արտահայտել մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Ամենամեծ ռիսկը, որ այս պահին մենք գնահատում ենք ընտրությունների համար, կեղծ տեղեկատվության տարածումն է․ կեղծիքը, որը մեր պարագայում, օրինակ, նաև միտված է ընտրական համակարգի նկատմամբ անվստահություն ձևավորելուն»,-նշեց Վահագն Հովակիմյանը։
Անդրադառնալով քվեարկության ժամանակ ընտրատեղամասերից իրականացվելիք հեռարձակումներին՝ Վահագն Հովակիմյանը նշեց, որ նախորդ ընտրությունների ժամանակ  դրանք իրականացվել են 1500 տեղամասից, որոնք ներառում էին ընտրողների 97 տոկոսին։
«2026 թվականի ընտրությունների ժամանակ մենք 300+ ընտրող ունեցող տեղամասերից ապահովելու ենք հեռարձակում, ինչը նշանակում է մոտ 1800 տեղամաս։ Ստացվում է, որ մենք ուղիղ եթեր ենք ապահովելու ընտրողների 99 տոկոսը ներառող տեղամասերից։ Այդ ուղիղ եթերը հնարավորություն է տալիս մեզ գնալ ցանկացած խնդրի հետևից»,-ասաց ԿԸՀ նախագահը։

Central Electoral Commission Chairman Vahagn Hovakimyan said that fake news is the biggest threat to the upcoming parliamentary elections scheduled for June 7 in Armenia.
“The biggest risk we currently assess for the elections is the spread of disinformation — falsehoods which, in our case, are also aimed at creating distrust in the electoral system,” Hovakimyan said at a press briefing.
Referring to live broadcasts from polling stations during voting, Hovakimyan noted that during the previous elections such broadcasts were carried out from 1,500 polling stations, covering 97 percent of voters.
“During the 2026 elections, we will ensure broadcasts from polling stations with more than 300 voters, which means about 1,800 polling stations. This means we will provide live broadcasts from polling stations covering 99 percent of voters. These live streams allow us to follow up on any issue,” the CEC official said.