Ինչպես են Հայաստանի բնակիչները պատրաստվում մարտի 8-ին. Wildberries-ի հետազոտությունը
Կանանց միջազգային օրվա նախաշեմին RWB-ի հետազոտական կենտրոնի մասնագետները ուսումնասիրություն են իրականացրել՝ պարզելու, թե ինչպես են Հայաստանի բնակիչները վերաբերվում այս տոնին, ում են առավել հաճախ նվերներ մատուցում և որ ապրանքային կատեգորիաներն են ամենապահանջվածը։
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ մարտի 8-ը շարունակում է մնալ երկրի ամենանշանակալի և ամենասիրելի տոներից մեկը։ Հարցված գնորդների 83%-ը նշել է, որ իրենց շրջապատում ընդունված է նշել Միջազգային կանանց օրը, իսկ 84%-ը նախատեսում է այն նշել նաև այս տարի։
Ուշադրության և երախտագիտության տոն
Հայաստանի բնակիչների համար մարտի 8-ը նախևառաջ կապված է մտերիմների նկատմամբ ուշադրություն և հոգատարություն ցուցաբերելու հետ։
Տոնի հիմնական ասոցիացիաներից հարցվողները նշել են՝
● ծաղիկներ և նվերներ մտերիմներին — 51%
● կանացիություն, հոգատարություն և հարգանք կանանց նկատմամբ — 48%
● ուրախություն և դրական զգացումներ — 38%
Հետաքրքիր է, որ Հայաստանում այս տոնը ավելի հազվադեպ է ասոցացվում գարնան սկզբի հետ, քան ԱՊՀ որոշ այլ երկրներում։ Ավելի հաճախ այն ընկալվում է որպես կանանց նկատմամբ երախտագիտություն և ուշադրություն արտահայտելու օր։
Ու՞մ են նվերներ տալիս
Հայաստանի բնակիչների մեծ մասը նախատեսում է շնորհավորել իր մտերիմներին։
Տղամարդկանց շրջանում 76%-ը պատրաստվում է նվերներ մատուցել՝ առավել հաճախ՝
● մայրիկին — 78%
● կնոջը կամ սիրելիին — 77%
● քույրերին — 38%
Կանայք նույնպես ակտիվորեն շնորհավորում են իրենց հարազատներին․ հարցմանը մասնակցած կին գնորդների 83% նախատեսում են նվերներ գնել՝ առավել հաճախ շնորհավորելով
● մայրիկին — 84%
● դուստրերին — 47%
● քույրերին — 47%
Որքա՞ն են պատրաստ ծախսել
Հետազոտության տվյալներով՝ գնորդների 55%-ը պատրաստ է նվերների համար ծախսել 10 000-ից մինչև 30 000 դրամ, իսկ ծախսերի միջին գումարը կազմում է մոտ 10 000 դրամ։
Ի՞նչ նվերներ են ընտրում
Հայաստանում Կանանց միջազգային օրվա համար ամենապահանջված նվերների կատեգորիաներն են՝
● ծաղիկներ — 51%
● հագուստ, կոշիկ և աքսեսուարներ — 40%
● կոսմետիկ միջոցներ — 35%
● տան համար ապրանքներ — 34%
● օծանելիք — 31%
Միաժամանակ կանայք ամենից հաճախ կցանկանային ստանալ՝
● ծաղիկներ — 47%
● օծանելիք — 44%
● հագուստ և աքսեսուարներ — 40%
● զարդեր և ժամացույցներ — 35%
● կոսմետիկ միջոցներ — 34%
Wildberries-ի մեկնաբանությունը
Ամփոփելով հետազոտության արդյունքները՝ Հայաստանում Wildberries-ի տարածաշրջանային տնօրեն Դավիթ Միրզոյանը շնորհավորել է կանանց տոնական ամսվա մեկնարկի առթիվ։
«Այս օրերին մենք նույնպես ցանկանում ենք մեր ներդրումն ունենալ տոնական տրամադրություն ստեղծելու գործում։ Wildberries-ի բրենդավորված ավտոմեքենան շրջելու է մայրաքաղաքի փողոցներով և կանանց ծաղիկներ է նվիրելու», — նշել է նա։
Wildberries-ի հետազոտության տվյալներով՝ կանանց միջազգային օրը Հայաստանում շարունակում է մնալ կարևոր ավանդույթ, որը միավորում է ուշադրությունը, երախտագիտությունը և ջերմ շնորհավորանքները՝ ուղղված սիրելի կանանց։

Как жители Армении готовятся к 8 марта: исследование Wildberries
В преддверии Международного женского дня специалисты Центра исследований RWB провели исследование о том, как жители Армении относятся к празднику, кому чаще всего дарят подарки и какие категории товаров пользуются наибольшей популярностью.
Результаты исследования показывают, что 8 марта остаётся одним из самых значимых и любимых праздников в стране. Так, 83% опрошенных покупателей отметили, что в их окружении принято отмечать Международный женский день, а 84% планируют праздновать его и в этом году.
Праздник внимания и благодарности
Для жителей Армении 8 марта прежде всего связано с проявлением внимания и заботы о близких.
Среди основных ассоциаций с праздником респонденты назвали:
цветы и подарки близким — 51%
женственность, заботу и уважение к женщинам — 48%
радость и положительные эмоции — 38%
Интересно, что в Армении этот праздник реже ассоциируется с началом весны, чем в некоторых других странах СНГ. Гораздо чаще он воспринимается как день благодарности и внимания к женщинам.
Кому дарят подарки
Большинство жителей Армении планируют поздравлять своих близких.
Среди мужчин 76% собираются дарить подарки, чаще всего:
маме — 78%
жене или второй половине — 77%
сестрам — 38%
Женщины также активно поздравляют близких: 83% покупательниц планируют дарить подарки, чаще всего поздравляя маму (84%), дочек (47%) и сестер (47%).
Сколько готовы потратить
По данным исследования, 55% покупателей готовы потратить на подарки от 10 000 до 30 000 драмов, при этом медианная сумма расходов составляет около 10 000 драмов.
Какие подарки выбирают
Наиболее популярные категории подарков к Международному женскому дню в Армении:
цветы — 51%
одежда, обувь и аксессуары — 40%
косметические продукты — 35%
товары для дома — 34%
парфюмерия — 31%
При этом сами женщины чаще всего хотели бы получить:
цветы — 47%
парфюмерию — 44%
одежду и аксессуары — 40%
ювелирные изделия и часы — 35%
косметические продукты — 34%
Комментарий Wildberries
Подводя итоги исследования, региональный директор Wildberries в Армении Давид Мирзоян поздравил женщин с началом праздничного месяца.
«В эти дни мы хотим внести свой вклад в создание праздничного настроения. Брендированный автомобиль Wildberries будет курсировать по улицам столицы и дарить женщинам цветы», — отметил он.
По данным исследования Wildberries, Международный женский день остаётся в Армении важной традицией, объединяющей внимание, благодарность и тёплые поздравления в адрес близких женщин.