Պակիստանի հետ Աֆղանստանի սահմանին լարվածության սրումը հանգեցրել է շուրջ 20 000 ընտանիքի տեղահանման
Պակիստանի հետ Աֆղանստանի սահմանին մարտական գործողությունների ակտիվացումը, ինչպես նաև Իրանի շուրջ ճգնաժամի հետ կապված էսկալացումը հանգեցրել են Աֆղանստանում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ):
«Պակիստանի հետ շուրջ 2400-կիլոմետրանոց սահմանին բախումները հանգեցրել են մոտավորապես 20 000 ընտանիքի տեղահանման Աֆղանստանի արևելյան, հարավարևելյան և հարավային շրջաններ», - ասվում է ՄԱԿ-ի կայքում տարածված հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ցամաքից և օդից հարվածների են ենթարկվել Աֆղանստանի մի շարք նահանգների ավելի քան 30 շրջաններ։ Այդ նահանգներում ՊՀԾ-ն ստիպված է եղել ժամանակավորապես դադարեցնել սոցիալական աջակցության միջոցառումները, դպրոցական սննդի ծրագրերը և բնակչության համար կենսապահովման նախագծերը։
Միևնույն ժամանակ, Աֆղանստանի արևմուտքում՝ Իրանի հետ սահմանին, սպասվում է Իրանից վերադարձողների թվի աճ՝ հաշվի առնելով ամերիկա-իսրայելական հարվածներն Իրանին և Թեհրանի պատասխան ռազմական գործողությունները։
ՊՀԾ-ն նախազգուշացնում է, որ կազմակերպության արտակարգ գործողությունների ֆինանսավորման համար հատկացված միջոցները կսպառվեն մինչև 2026 թվականի ապրիլ, ինչի պատճառով միլիոնավոր մարդիկ կզրկվեն աջակցությունից։

Эскалация напряженности на границе Афганистана с Пакистаном привела к перемещению почти 20 000 семей
Усиление боевых действий на афганской границе с Пакистаном, а также эскалация кризиса вокруг Ирана привели к ухудшению гуманитарной ситуации в Афганистане. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Всемирная продовольственная программа ООН (ВПП)
“Столкновения на границе с Пакистаном, протяженность которой составляет около 2400 километров, привели к перемещению примерно 20 тысяч семей в восточных, юго-восточных и южных регионах Афганистана”, — говорится в заявлении ООН.
Отмечается, что более 30 районов в ряде афганских провинций подверглись наземным и воздушным ударам. В этих провинциях ВПП была вынуждена временно приостановить программы социальной помощи, школьного питания и проекты по обеспечению средств к существованию для населения.
На западе Афганистана, на границе с Ираном, ожидается рост числа возвращающихся из Ирана афганцев из-за ударов США и Израиля по Ирану и ответных военных действий Тегерана.
Всемирная продовольственная программа (ВПП) предупреждает, что к апрелю 2026 года средства, выделенные на финансирование чрезвычайных операций организации, закончатся, и миллионы людей лишатся помощи.