Ուրուգվայում անցկացվել է «Հայաստանը՝ պարտադիր այցելելու վայր» խորագրով միջոցառում
Ուրուգվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը տեղի է ունեցել «Հայաստանը՝ պարտադիր այցելելու վայր» խորագրով միջոցառում, որի ընթացքում Ուրուգվայի խոշոր և ճանաչված զբոսաշրջային գործակալություններից մեկը՝ Hiperviajes-ը, հայտարարել է Հայաստանը՝ որպես նոր և հեռանկարային զբոսաշրջային ուղղություն, իր առաջարկների ցանկում ներառելու մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ միջոցառման ընթացքում Ուրուգվայում ՀՀ դեսպան Մարիամ Գևորգյանն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի արձանագրած առաջընթացին, կառավարության կողմից իրականացվող ռազմավարությանը և բարեփոխումներին, ինչպես նաև՝ երկրի հարուստ մշակութային ժառանգությանը, բնական գեղեցկություններին և բազմազան զբոսաշրջային հնարավորություններին։
ՀՀ դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, լինելով պատմամշակութային արժեքներով հարուստ, անվտանգ և զարգացած ենթակառուցվածքներով երկիր, առաջացնում է աճող հետաքրքրություն միջազգային զբոսաշրջիկների շրջանում՝ ներկայացնելով նաև վերջին տարիների վիճակագրական տվյալները:
Հաղորդվում է, որ միջոցառման ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել նաև Hiperviajes ընկերության գործադիր տնօրեն Ֆերնանդո Ռիվասը, կորպորատիվ ղեկավար Անդրեա Բեժոլիոն և վաճառքի պատասխանատու Էուխենիա Կալվետտեն՝ ներկայացնելով Հայաստան այցելության հնարավորությունները, առաջարկվող երթուղիները և տարվա բոլոր եղանակների համար նախատեսված զբոսաշրջային առաջարկները։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Ուրուգվայի Զբոսաշրջության նախարարության, Զբոսաշրջային գործակալությունների ասոցիացիայի և զբոսաշրջային ոլորտի երկու տասնյակից ավելի ընկերությունների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև՝ սենատոր, Զբոսաշրջության նախկին նախարար Լիլիամ Կեչիչյանը:

An event titled “Armenia, a Must-Visit Destination” was held at the Embassy of the Republic of Armenia in Uruguay, during which Hiperviajes, one of the country’s largest travel agencies, announced the inclusion of Armenia as a new tourist destination in its travel offers, the Armenian Embassy in Uruguay said in a statement.
Speaking at the event, Armenia’s Ambassador to Uruguay, Mariam Gevorgyan, referred to the progress recorded in Armenia’s tourism sector, the government’s strategy and reforms, as well as the rich cultural heritage, natural attractions and diverse tourism opportunities.
The Ambassador noted that Armenia, as a country with significant historical and cultural heritage, a safe environment and developed infrastructure, is attracting growing interest among international tourists, presenting tourism statistics from recent years.
Speeches were also delivered by Hiperviajes CEO Fernando Riva, Corporate Director Andrea Bellolio, and Sales Manager Eugenia Calvette, who presented travel opportunities to Armenia, proposed routes and year-round tourism packages.
The event was attended by representatives of Uruguay’s Ministry of Tourism, the Association of Travel Agencies, more than two dozen tourism companies, media representatives, as well as Senator and former Minister of Tourism Liliam Kechichian.