Հարավային Կորեան կշարունակի ԿԺԴՀ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորելու փորձերը
Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Չժե Մյոնը իր օգնականների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԿԺԴՀ-ի հետ համագործակցության ձգտելու անհրաժեշտության մասին՝ ի հեճուկս Փհենյանի կողմից հնչող թշնամական հայտարարությունների:
«Ես հավատում եմ, որ Կորեական թերակղզում կարող է հաստատվել երկարատև խաղաղություն և կայունություն՝ մշտական հաղորդակցության, երկխոսությանը մասնակցելու և համագործակցության ուղղությամբ ջանքերի, ինչպես նաև վստահության և փոխըմբռնման աստիճանական ամրապնդման օգնությամբ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է նա։
Լի Չժե Մյոնը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրներն էլ պետք է ձգտեն խաղաղության՝ հրաժարվելով այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել առճակատման և պատերազմի։ Նա ընդգծել է, որ Սեուլը պետք է խորհի, թե արդյոք «անցյալում ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ նվաստացման և սպառնալիքների գործողությունները» նպաստել են խաղաղությանը թերակղզում։
Ավելի վաղ Փհենյանում տեղի է ունեցել Կորեայի աշխատավորական կուսակցության իններորդ համագումարը, որտեղ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը վճռականորեն մերժել է Հարավային Կորեայի հետ ցանկացած երկխոսություն։

Южная Корея продолжит попытки нормализовать отношения с КНДР
Президент Южной Кореи Ли Чжэ Мен на встрече со своими помощниками заявил о необходимости поиска путей сотрудничества с КНДР, несмотря на враждебные заявления Пхеньяна.
“Я верю, что прочный мир и стабильность на Корейском полуострове могут быть установлены посредством постоянного общения, участия в диалоге и усилий по сотрудничеству, а также постепенного укрепления доверия и взаимопонимания”, — как сообщает Арменпресс”, сказал Ли Чжэ Мен.
Он выразил уверенность, что обе страны должны стремиться к миру, воздерживаясь от действий, которые могут привести к конфронтации и войне. Он подчеркнул, что Сеулу следует задуматься, способствовали ли “прошлые акты унижения и угроз в отношении КНДР” установлению мира на полуострове.
В Пхеньяне состоялся девятый съезд Трудовой партии Кореи, на котором лидер КНДР Ким Чен Ын решительно отверг любой диалог с Южной Кореей.