Հարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման
Հարավային Կորեայի դատարանը նախկին նախագահ Յուն Սոկ Յոլին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման երկրում 2024 թվականին ռազմական դրություն հայտարարելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Ավելի վաղ նա մեղավոր է ճանաչել 2024 թ. դեկտեմբերին երկրում արտակարգ ռազմական դրություն հայտարարելու հետ կապված խռովությունը ղեկավարելու համար:
Յուն Սոկ Յոլը մեղադրվել է նախկին պաշտպանության նախարարի և այլ անձանց հետ դավադրության մեջ՝ պատերազմի կամ երկրում համարժեք արտակարգ դրության բացակայության դեպքում անօրինական կերպով ռազմական դրություն հայտարարելու և Սահմանադրությունը խաթարելու նպատակով անկարգություններ հրահրելու համար։
«Խռովությունը ղեկավարելու համար Յուն Սոկ Յոլի նկատմամբ մեղադրանքը ճանաչվել է հիմնավորված», - որոշել է դատարանը։
2024 թ. դեկտեմբերի 3-ին Յուն Սոկ Յոլը երկրում ռազմական դրություն էր հայտարարել՝ մոբիլիզացնելով զորքերը և ոստիկանությունը։ Նրանք շրջապատել էին երկրի Ազգային ժողովի շենքը և օրենսդիրներին արգելել էին ներս մտնել։ Հետաքննության տվյալներով՝ Յուն Սոկ Յոլը կարգադրել է ձերբակալել Ազգային ժողովի խոսնակին և իշխող ու հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունների առաջնորդներին։
Պատգամավորները քաղաքացիական բողոք բարձրացրեցին, ճեղքեցին շրջափակումը և հավաքվեցին արտակարգ լիագումար նիստի, որի ընթացքում ռազմական դրությունը չեղարկելու օգտին քվեարկեցին դրա սահմանումից ընդամենը մի քանի ժամ անց։
Ի պատասխան՝ նախագահը համաձայնեց դրա չեղարկմանը, որից հետո խորհրդարանը քվեարկեց նրա իմփիչմենթի օգտին։

Экс-президент Южной Кореи приговорен к пожизненному заключению
Суд Южной Кореи приговорил экс-президента Юн Сок Ёля к пожизненному заключению, осудив его за введение военного положения в стране в 2024 году. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на агентство Yonhap.
Он признал себя виновным в организации беспорядков, связанных с введением военного положения в стране в декабре 2024 года.
Юн Сок Йол был обвинен в сговоре с бывшим министром обороны и другими лицами с целью незаконного объявления военного положения в отсутствие войны или эквивалентного чрезвычайного положения в стране и подстрекательства к беспорядкам с целью подрыва Конституции.
“Обвинение в руководстве мятежом в отношении Юн Сок Ёля признано обоснованным”, — постановил суд.
3 декабря 2024 года Юн Сок Ёль ввел военное положение в стране, мобилизовав войска и полицию. Они окружили здание Национального собрания страны и запретили депутатам входить внутрь. Согласно результатам расследования, Юн Сок Ёль отдал приказ об аресте спикера Национального собрания и лидеров правящей и основной оппозиционной партий.
Депутаты подняли гражданский протест, прорвали блокаду и собрались на экстренное пленарное заседание, в ходе которого проголосовали за отмену военного положения всего через несколько часов после его введения.