Թարիք Ռահմանը ստանձնել է Բանգլադեշի վարչապետի պաշտոնը
Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած Բանգլադեշի ազգայնական կուսակցության (ԲԱԿ) առաջնորդ Թարիք Ռահմանը ստանձնել է երկրի վարչապետի պաշտոնը: Երդմնակալության արարողությունը տեղի է ունեցել Դաքքայում: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Ռահմանը դարձել է Բանգլադեշի առաջին տղամարդ վարչապետը վերջին 36 տարվա ընթացքում: Նախկինում այդ պաշտոնը զբաղեցրել է նրա մայրը՝ Խալեդա Զիյան, ապա՝ նախկին վարչապետ Շեյխ Հասինան, որը լքել է հանրապետությունը 2024 թ. օգոստոսին զանգվածային բողոքի ցույցերի ֆոնին հրաժարականից հետո:
60-ամյա Ռահմանը 2008 թվականից ապրում էր Լոնդոնում: Նա  Բանգլադեշից մեկնել էր ընտրություններում Շեյխ Հասինայի «Ավամի լիգ» կուսակցության հաղթանակից հետո՝ մեկնումը պատճառաբանելով անվտանգության նկատառումներով: Հասինայի կառավարման շրջանում Ռահմանը դատապարտվել է կոռուպցիայի, կաշառակերության, փողերի լվացման, հարստության ապօրինի յուրացման և նռնակների կիրառմամբ հարձակման համար:
ԲԱԿ-ի անդամները կարծում են, որ իրենց ներկայիս առաջնորդի դեմ բոլոր մեղադրանքները քաղաքական դրդապատճառներ ունեն: 2024 թվականին դատարանն արդարացրել է Ռահմանին։ Նա Բանգլադեշ է վերադարձել 2025 թ. դեկտեմբերի 25-ին, իսկ 2026 թ. հունվարի 9-ին դարձել Ազգայնական կուսակցության նախագահ։
Հանրապետությունում նրան սպասում էին բազմաթիվ կողմնակիցներ։ Ընդամենը մի քանի շաբաթվա ընթացքում Ռահմանը նվաճել է ընտրազանգվածի մեծ մասի վստահությունը՝ խոստանալով անվտանգություն, հարստության արդարացի բաշխում և պայքար կոռուպցիայի դեմ։
Բանգլադեշում 13-րդ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել փետրվարի 12-ին՝ 2024 թ. օգոստոսին վարչապետ Շեյխ Հասինայի և նրա «Ավամի լիգ» կուսակցության հրաժարականից 18 ամիս անց: Մեկուկես տարի երկիրը ղեկավարել է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մուհամմադ Յունուսի գլխավորած ժամանակավոր կառավարությունը։
Բանգլադեշի ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ ԲԱԿ-ը և նրա կողմնակիցները խորհրդարանում ստացել են 299 տեղերից 212-ը։ Հիմնական ընդդիմադիր ուժը կդառնա ​​«Ջամաաթ ի Իսլամի Բանգլադեշ» իսլամիստական կուսակցությունը, որը կոալիցիայի գծով գործընկերների հետ ունի 77 տեղ:

Тарик Рахман вступил в должность премьера Бангладеш
Тарик Рахман, лидер Националистической партии Бангладеш (НПБ), победившей на парламентских выборах, занял пост премьер-министра страны. Церемония инаугурации состоялась в Дакке. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС.
Рахман стал первым мужчиной-премьер-министром Бангладеш за 36 лет. Ранее этот пост занимала его мать, Халеда Зия, а затем бывший премьер-министр Шейх Хасина, которая покинула республику в августе 2024 года после отставки на фоне массовых протестов.
60-летний Рахман жил в Лондоне с 2008 года. Он покинул Бангладеш после победы на выборах партии “Авами лиг” Шейх Хасины, сославшись на проблемы безопасности. При правлении Хасины Рахман был осужден за коррупцию, взяточничество, отмывание денег, растрату и нападения с применением гранат.
Члены НПБ считают, что все обвинения против их лидера политически мотивированы. В 2024 году суд оправдал Рахмана. Он вернулся в Бангладеш 25 декабря 2025 года, а 9 января 2026 года стал председателем Националистической партии.
Его ждали многие сторонники в республике. Всего за несколько недель Рахман завоевал доверие значительной части электората, пообещав безопасность, справедливое распределение богатства и борьбу с коррупцией.
13-е парламентские выборы в Бангладеш состоялись 12 февраля 2024 года, через 18 месяцев после отставки премьер-министра Шейх Хасины и её партии “Авами лиг”. Полтора года страной управляло временное правительство во главе с лауреатом Нобелевской премии Мухаммадом Юнусом.
Избирательная комиссия Бангладеш объявила, что НПБ и её сторонники получили 212 из 299 мест в парламенте. Главной оппозиционной партией станет исламистская партия “Джамаат-и-Ислами Бангладеш”, которая вместе со своими партнерами по коалиции имеет 77 мест.