Ղրղզստանի խորհրդարանի նախագահը հրաժարական է տվել
Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ ուուլուն հրաժարական է ներկայացրել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ղրղզստանի Kabar լրտավական գործակալությունը»
«Երկրում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունների լույսի ներքո անհրաժեշտ եմ համարում ասել, որ ես չեմ ծառայում մեկ կամ երկու անհատի. ես ծառայում եմ ժողովրդին, պետությանը և խորհրդարանին։ Ես որոշել եմ կամավոր հրաժարական տալ։ Սա իմ անձնական որոշումն է, որը կայացվել է առանց արտաքին ճնշման», - ասել է նա։
Խոսնակի հրաժարականի հարցը քննարկվում էր Ղրղզստանի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի ղեկավար Կամչիբեկ Տաշիևի պաշտոնանկությունից հետո։
Տուրգունբեկ ուուլուն 8-րդ գումարման խորհրդարանի նախագահ է ընտրվել 2025 թվականի դեկտեմբերի 17-ին։ Նա նաև ղեկավարել է երկրի օրենսդիր մարմինը նախորդ գումարման ժամանակ։
Ավելի վաղ նախագահ Սադիր Ջապարովը պաշտոնանկ էր արել Ղրղզստանի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի ղեկավար Կամչիբեկ Տաշիևին և նրա երեք տեղակալներին։ Նա իր որոշումը բացատրել էր ազգային միասնության ամրապնդման և հասարակության մեջ պառակտումների կանխարգելման անհրաժեշտությամբ։

Председатель Парламента Кыргызстана подал в отставку
Спикер Парламента Кыргызстана Нурланбек Тургунбек уулу подал в отставку. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на кыргызское информационное агентство “Кабар”.
“В связи с произошедшими в стране политическими событиями считаю нужным сказать, что я не служу одному или двум людям, я служу народу, государству и парламенту. Я принял решение по собственному желанию уйти в отставку. Это моё личное решение, которое было принято без давления извне”, — сказал он.
Вопрос об отставке спикера обсуждался после увольнения главы Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчибека Ташиева.
Тургунбек уулу был избран председателем парламента 8-го созыва 17 декабря 2025 года. Он возглавлял законодательный орган страны и в предыдущем созыве.
Ранее президент Садыр Жапаров уволил главу Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчибека Ташиева и трех его заместителей. Свое решение он объяснил необходимостью укрепления национального единства и предотвращения раскола в обществе.