Գևորգ Պապոյանը զբոսաշրջության ոլորտի գործարարների հետ քննարկել է զարգացման ռազմավարական ծրագիրը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Տավուշի մարզ կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է զբոսաշրջության ոլորտում գործունեություն ծավալող 30-ից ավելի գործարարներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է ՀՀ զբոսաշրջության զարգացման 2026 - 2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը, որը ուղենիշային փաստաթուղթ է առաջիկա 5 տարիների զբոսաշրջության բնագավառի պետական քաղաքականության մշակման և իրականացման համար։
Զբոսաշրջության բնագավառում պետական քաղաքականությունը միտված է ստեղծել կայուն և բարձրարժեք զբոսաշրջային ոլորտ, որը կնպաստի բնակչության կենսամակարդակի բարելավմանը, ինչպես նաև կդիրքավորի Հայաստանը համաշխարհային շուկայում որպես զբոսաշրջության համար բարենպաստ և գրավիչ, կայուն, պատասխանատու և համընդհանուր հասանելի երկիր։
Ռազմավարության մեջ ամրագրված գերակայություններից է Հայաստանի միջազգային մրցունակության բարձրացումը և միջազգային զբոսաշրջիկների տարեկան ծախսը 3.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի հասցնելը՝ շուրջ երկու անգամ բարձրացնելով 2024 թվականի արդյունքը։
Հանդիպման ավարտին նախարարը պատասխանել է մասնակիցների հարցերին։
Հանդիպմանը ներկա են եղել Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը և համայնքների ղեկավարները։

Геворг Папоян обсудил стратегический план развития с представителями туристического бизнеса
В ходе своего визита в Тавушскую область министр экономики РА Геворг Папоян встретился с более чем 30 предпринимателями, работающими в туристическом секторе.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Министерство экономики.
В ходе встречи был представлен Стратегический план развития туризма в Республике Армения на 2026-2030 годы, являющийся основополагающим документом для разработки и реализации государственной политики в сфере туризма на следующие 5 лет.
Государственная политика в сфере туризма направлена на создание устойчивого и высокодоходного туристического сектора, который будет способствовать повышению уровня жизни населения, а также позиционированию Армении на мировом рынке как благоприятной и привлекательной, устойчивой, ответственной и общедоступной для туризма страны.
Одним из приоритетов, закрепленных в стратегии, является повышение международной конкурентоспособности Армении и увеличение ежегодных расходов иностранных туристов до 3,8 млрд долларов США, что почти вдвое превышает показатель 2024 года.
В конце встречи министр ответил на вопросы участников.
Во встрече приняли участие председатель Комитета по туризму Лусине Геворгян и представители местных общин.