Ճապոնիայում ձյան սաստիկ տեղումների հետևանքով 35 մարդ է զոհվել
Ճապոնիայում առնվազն 35 մարդ է զոհվել երկրի հյուսիսում և Ճապոնական ծովի ափին ձյան սաստիկ տեղումների հետևանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է TBS հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով տեղական իշխանություններին:
Զոհվածների թվում են տանիքները ձյունից մաքրելիս ընկածները, տարեց մարդիկ, որոնք մահացել են գերլարվածությունից՝ ճանապարհներն ու բակերը մաքրելիս: Նիիգատայի պրեֆեկտուրայում՝ Ճապոնական ծովի ափին, տեղացի բնակիչներից մեկը մնացել է ձյան ծանրությունից փլուզված սեփական տան փլվածքի տակ:
TBS-ի տվյալներով՝ բազմաթիվ շրջաններում իշխանությունները չեն հասցնում մաքրել ճանապարհները, որտեղ ավտոմոբիլային մեծ խցանումներ են առաջացել: Մի շարք շրջաններում, նշում է հեռուստաալիքը, արդեն երեք օր անընդմեջ փակ են տարրական և միջնակարգ դպրոցները:
Ճապոնիայի գլխավոր Հոնսյու կղզու հյուսիսում գտնվող Աոմորիի պրեֆեկտուրայում ճանապարհները ձյունից մաքրելու համար ուղարկվել են բանակային ստորաբաժանումներ:

В Японии из-за сильных снегопадов погибли 35 человек
В Японии из-за сильного снегопада на севере страны и на побережье Японского моря погибли по меньшей мере 35 человек. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает телеканал TBS со ссылкой на местные власти.
Среди погибших - те, кто упал, очищая крыши от снега, пожилые люди, погибшие от перенапряжения при уборке дорог и дворов. В префектуре Ниигата, на побережье Японского моря, один местный житель остался под завалами собственного дома, рухнувшего под тяжестью снега.
По данным TBS, во многих регионах власти не могут расчистить дороги, на которых образовались большие пробки. В ряде регионов, отмечает телеканал, начальные и средние школы закрыты уже третий день.
В префектуре Аомори, расположенной на севере главного японского острова Хонсю, для расчистки дорог от снега были направлены армейские подразделения.